Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Festiwal
Finały

Rozpoczynamy współpracę z Uniwersytetem SWPS!

2023-05-26 15:15:00

Poprawa stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to temat, nad którym pochylamy się od kilku lat. Katastrofalne dane, dotyczące kondycji psychicznej uczniów, skłoniły nas do podjęcia współpracy z Uniwersytetem SWPS i RESQL, czego efektem będą warsztaty na najbliższym Pol’and’Rock Festival oraz zapewnienie dostępu do specjalnej aplikacji pomagającej przeciwdziałać przemocy rówieśniczej dla 50 polskich szkół.

Uniwersytet SWPS, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczynają wspólne działania! W środę, podczas konferencji prasowej organizowanej przy okazji 66. Konkursu Ofert, doszło do uroczystego podpisania listu intencyjnego określającego kierunek działań. W planie są aktywności mające na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie stanu i uwarunkowań zdrowia psychicznego oraz działania wpływające na zwiększenie dostępności do potwierdzonych naukowo metod psychologicznych, służących poprawie zdrowia psychicznego w Polsce.

Fundacja WOŚP zadecydowała o wykupieniu dostępu do RESQL – systemu pozwalającego przeciwdziałać przemocy rówieśniczej – oraz aplikacji mobilnej RESQL, która powstała na Uniwersytecie SWPS. Finansowanie WOŚP pozwoli korzystać z pomocy specjalistów uczniom z 50 polskich szkół, m.in. placówkom z warszawskiej Białołęki.

 

Przedstawiciele SWPS i RESQL oraz Zarząd Fundacji WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Razem z RESQL będziemy mogli działać w polskich szkołach. Program RESQL jest dedykowany szkołom, bardzo nam się spodobał i chcemy w tym uczestniczyć. Postanowiliśmy kupić na początek 50 takich wdrożeń, aby także dzięki naszej determinacji i możliwościom trafić do polskich szkół, mówić o tym dużo, aby ten stan ducha w polskich szkołach podnieść – podkreślił Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Współpraca z Uniwersytetem SWPS to także obecność Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS na 29. Pol’and’Rock Festival, gdzie specjaliści prowadzić będą aktywności dotyczące zdrowia psychicznego, m.in. warsztaty z budowania rezyliencji, czyli odporności psychicznej, zrozumienia mechanizmów zaburzeń psychicznych, zasad właściwego dbania o zdrowie psychiczne i wspierania osób w kryzysie.

Jesteśmy w kryzysie zdrowia psychicznego. Kryzys klimatyczny, kryzys relacji, kryzys ekonomiczny to wszystko wpływa na to, jak się czujemy w Polsce i na świecie. Ten kryzys odczuwają najbardziej młodzi ludzie, którzy nie mogą skorzystać z odpowiedniej pomocy. Problem polega na tym, że najczęściej o tym kryzysie się mówi, a my z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy chcemy razem coś zrobić i za to Orkiestrze ogromnie dziękujemy. Chcemy współpracować z Fundacją, aby pomoc psychologiczna oparta na potwierdzonych naukowo metodach była dostępna dla dzieci, młodzieży, a także na Pol’and’Rock Festival, Festiwalu Dobra, który dla wielu z nas jest także formą terapii – powiedział rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

 

Przedstawiciele SWPS i RESQL oraz Jurek Owsiak podczas konferencji prasowej, fot. Łukasz Widziszowski

 

Czym jest RESQL?

RESQL to system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, w którego skład wchodzi aplikacja mobilna, powstała na Uniwersytecie SWPS. Jej twórcami są dr Małgorzata Wójcik, dr Radosław Kaczan i dr Piotr Rycielski. Umożliwia ona anonimowe powiadomienie przez ucznia o incydencie dotyczącym przemocy. Wystarczy, że zgłosi on incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy, jaka miała miejsce. Podanie swoich danych jest dobrowolne – uczeń może zachować anonimowość albo ujawnić imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela – interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje odpowiednie działania.

Program umożliwia dyrekcji monitorowanie problemu przemocy w szkole, przygotowywanie raportów w formie zestawień i analizowanie zdiagnozowanych problemów wspólnie z radą pedagogiczną.

To rozwiązanie systemowe oparte na solidnych fundamentach naukowych. Ten system ma działać po to, aby niwelować przemoc rówieśniczą, relacyjną, problemy emocjonalne i komunikacyjne dzieci, a w konsekwencji przynosić dobro dzieci – powiedział jeden z twórców aplikacji, Piotr Ciszek z Uniwersytetu SWPS.

RESQL funkcjonuje od dwóch lat, obecnie korzystają z niego dzieci w 100 szkołach w całej Polsce. W ramach projektu przeszkolono kilka tysięcy nauczycieli pedagogów, psychologów. Pod jego opieką jest 500 interwentów, czyli osób, które odbierają i reagują na powiadomienia uczennic i uczniów.

Oprócz anonimowej aplikacji mobilnej dla dzieci twórcy RESQL oferują materiały prewencyjne i interwencyjne ułatwiające pracownikom szkoły odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Są one opracowane w  formie przebadanych  scenariuszy lekcji, poruszających problem agresji oraz psychologicznych mechanizmów okołoprzemocowych. Materiały, a także system, dostępne są w językach polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

 

Rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak oraz Jurek Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski

 

Fundacja WOŚP od kilku lat działa na rzecz poprawy stanu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Wykorzystując środki z 1% podatku w 2018 roku kupiliśmy wyposażenie dla 37 oddziałów psychiatrycznych (łóżka szpitalne z materacami, pościelą i szafkami, a także pufy dziecięce i specjalistyczne testy psychologiczne). Przeznaczyliśmy na te działania 4,3 miliona złotych.

POKAŻ PODOBNE
2024-02-16 11:23:34

Podsumowanie 2. edycji akcji "Finałówki"

W sobotę, 10 lutego zakończyła się sprzedaż bułek "Finałówek" w piekarniach, które dołączyły do drugiej edycji akcji. Kolejny raz piekarnie połączyły realne wsparcie Finału WOŚP z wyrazem solidarności z osobami, chorującymi na cukrzycę.

2024-02-21 15:02:28

Pobiegliśmy po raz 18!

32. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszył 18. Bieg „Policz się z cukrzycą”. Pobiegliście razem z nami w Warszawie, w lokalnych imprezach sportowych oraz wirtualnie – w dowolnie wybranym przez Was miejscu.

2024-02-22 15:30:00

Kwota deklarowana 32. Finału WOŚP już na koncie!

175 426 813 złotych – to właśnie z taką kwotą zakończyliśmy dzień 32. Finału WOŚP! Dzisiaj cała ta suma znalazła się już na naszym finałowym koncie, ale to nie koniec liczenia – ostateczny wynik 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłosimy 27 marca.

2024-02-16 11:16:20

Złote Serduszko nr 1 w rękach Grupy Żabka

Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców zawsze towarzyszą ogromne emocje. Nie inaczej było podczas 32. Finału WOŚP, kiedy podczas naprawdę zaciętej walki, Złote Serduszko nr 1 trafiło ostatecznie do Grupy Żabka! Wyjątkowe Serduszko trafiło już w ręce przedstawicieli Grupy Żabka.