Na Uniwersytecie WOŚP nie ma profesorów, dziekanów, wydziałów, rektora...
Nazwaliśmy tak ośrodek szkoleniowy dla wolontariuszy WOŚP założony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w miejscowości Szadowo-Młyn, niedaleko Kwidzyna (na dole strony znajdziesz mapę, która pomoże Ci do nas dojechać).
Uniwersytet to miejsce, w którym możecie zdobyć wiedzę, dzięki której nauczycie się pracy w zespole i będziecie potrafili udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Macie szansę zdobyć kwalifikacje instruktora do pracy z grupą, a także zdobyć specjalistyczne uprawnienia wspinaczkowe, macie okazję doskonalenia swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy na coraz bardziej specjalistycznych kursach.
Aktualnie prowadzimy regularne kursy dla członków Pokojowego Patrolu (więcej o tych szkoleniach przeczytacie tutaj), a także szkolenia dla firm, które chcą przeżyć niesamowite szkolenie integracyjne.
Jakie są cele i zadania Uniwersytetu WOŚP?
Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej to jeden z celów statutowych Fundacji WOŚP. Realizujemy go przede wszystkim poprzez spotkania z młodzieżą w Szadowie-Młyn. Nawiązaliśmy także współpracę z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej w Pittsburghu w USA, oraz American Heart Assiociation, co zaowocowało wprowadzeniem do programu naszych szkoleń kursów CPR Heartsaver/AED i First Aid, prowadzonych przez instruktorów Pokojowego Patrolu z uprawnieniami AHA. Za cel postawiliśmy sobie popularyzację światowych rozwiązań i standardów w polskim systemie ratownictwa, oraz przeszkolenie jak największej ilości osób na okoliczność ratowania życia ludzi.
Bazą tych wszystkich działań jest nasz Uniwersytet WOŚP w miejscowości Szadowo Młyn.
Historia Uniwersytetu WOŚP
Pomysł szkoleń zrodził się w roku 2000, kiedy nie odbył się festiwal Przystanek Woodstock zaplanowany w Lęborku, co stało się pretekstem do spotkania ówczesnych Patrolowców, zorganizowanego przez Fundację w Nestorówce niedaleko Żagania. Tam, oprócz czysto towarzyskiego wymiaru (przybyło blisko 200 osób, była scena, koncerty, zabawa), pojawili się także instruktorzy z GOPR (Grupa Jurajska), PCK (grupa z Bielska-Białej) oraz Stowarzyszenia Familia z Gliwic (zajmuje się profilaktyką antynarkotykową i pomocą osobom uzależnionym), którzy dzielili się swoją wiedzą na temat pierwszej pomocy i profilaktyki ratowania życia ludzi. Zainteresowanie tymi wykładami spowodowało, że już w listopadzie 2000 roku Fundacja WOŚP zorganizowała pierwsze, formalne i zakończone stosownym certyfikatem PCK i certyfikatem Pokojowego Patrolu, szkolenie w miejscowości Mielno-Unieście nad morzem.
Od tego momentu z Patrolowcami spotykaliśmy się regularnie, co dwa lub trzy tygodnie w innym miejscu w Polsce. Zajęcia prowadziła ta sama grupa instruktorów PCK z Bielska-Białej i dodatkowo prowadzone były zajęcia surviwalowe przez profesjonalnych instruktorów (do dzisiaj zajęcia odbywają się wg wypracowanego wówczas programu obejmującego trzy dni - piątek, sobotę i niedzielę, a merytorycznie - połączenie programu survivalowego z nauką udzielania pierwszej pomocy). Z czasem dopracowaliśmy się własnej kadry instruktorskiej i własnego zaplecza technicznego. Doszliśmy do wniosku, że jeśli nasze szkolenia mają mieć regularny charakter, musimy zorganizować stałe miejsce, gdzie będą mogły się odbywać. I w ten sposób zrodził się pomysł Uniwersytetu WOŚP.
Jurek w swoim programie telewizyjnym Kręcioła ogłosił, że Fundacja poszukuje takiego miejsca. Otrzymaliśmy bardzo dużo ofert, m. in. jedną od przyjaciół organizujących Finały WOŚP w Kwidzynie, popartą zaproszeniem od Burmistrza Miasta. Zaproponowano nam abyśmy "zakotwiczyli się" ze szkoleniami w okolicach Kwidzyna.
Ostatecznie wybór padł na stare siedlisko Szadowo-Młyn, 17 kilometrów od Kwidzyna. Położone zupełnie na uboczu, przy rzadko uczęszczanej drodze, ukazały się naszym oczom tereny niezwykle piękne, urokliwe, zachwycające swoim spokojem i siłą przyrody. Dolina rzeki Liwy, na wysepce zabytkowy, ale mocno już zniszczony stary Młyn Wodny oraz duży dom, który miał swoją długą historię, będąc już w swojej karierze także ośrodkiem wypoczynkowym. Wszystko wymagała remontu i adaptacji dla naszych celów. Od 2003 roku spotykamy się tu regularnie na szkoleniach, tutaj mieści się główna baza logistyczna Pokojowego Patrolu.
Od momentu "wejścia" na ten teren do dziś nasze szkolenia ukończyło ponad 7000 osób. Główny obiekt został oddany do użytku 11 września 2004 roku i związane było to ze Światowym Dniem Udzielania Pierwszej Pomocy.
Działania Uniwersytetu WOŚP odbywają się w ramach Programu Nauczania Udzielania Pierwszej Pomocy, który obok czterech programów medycznych, uruchomiliśmy w roku 2003.