Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Częste pytania

Jak zostać wolontariuszem i inne podpowiedzi

Jak się zgłosić?
  • Jak zostać wolontariuszem/wolontariuszką WOŚP?

    Chcesz zostać wolontariuszem/wolontariuszką? 

    Masz trzy możliwości:

  • Czy mogę zarejestrować się online?

    Tak! Na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl  znajdziesz listę Sztabów, do których możesz zgłosić się za pośrednictwem naszej bazy wolontariuszy. Uwaga! Po wysłaniu zgłoszenia będziesz musiał/a potwierdzić swoje dane, które zostały wpisane do formularza. Sztab skontaktuje się z Tobą w celu ich potwierdzenia (najwygodniejszy będzie dla Was kontakt online).

  • Dostałem/am od Sztabu token - co mam z nim zrobić?

    Niektóre Sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny, czyli specjalne kody. Po otrzymaniu takiego kodu zarejestruj się na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl, dodaj swoje dane i zdjęcie, a następnie wpisz w wyszukiwarkę Sztabów otrzymany token. Jako wynik wyszukiwania pojawi się Twój sztab, do którego możesz się teraz zgłosić.

    Osoba niepełnoletnia swój token powinna przekazać opiekunowi posiadającemu konta opiekuna na iwolontariusz.wosp.org.pl

  • Gdzie znajdę listę sztabów WOŚP?

    Listę sztabów najbliższego Finału znajdziesz na naszych stronach internetowych. 

  • Ile trzeba mieć lat, żeby być wolontariuszem WOŚP?

    Każdy może zostać wolontariuszem WOŚP! W przypadku osób niepełnoletnich opiekun prawny musi podpisać Oświadczenie Wolontariusza. 

  • Czy osoby niepełnoletnie mogą zbierać pieniądze na WOŚP?

    Oczywiście! Pamiętaj jednak, że wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.

     

    Jeśli jesteś niepełnoletni/niepełnoletnia a Twój sztab wybrał rekrutację online - na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl Twój opiekun (rodzic) musi założyć konto Opiekuna i dopiero wtedy zgłosić Twoją kandydaturę.  

  • Skąd będę wiedzieć czy zostałem wolontariuszem WOŚP?

    Jeśli zgłosiłeś/aś się do wybranego Sztabu, żeby zostać wolontariuszem/wolontariuszką WOŚP kwestującym z tradycyjną Skarbonką i nie jesteś pewny/a czy Twoja kandydatura została przyjęta - odezwij się do Sztabu, do którego się zgłosiłeś/aś. Namiary na wszystkie Sztaby znajdziesz na naszych stronach internetowych.

  • Jakie muszę mieć zdjęcie na identyfikatorze WOŚP?

    Zdjęcie nie może być mniejsze niż 600x800 pikseli i musi być w formacie .jpg. Przygotowując zdjęcie - wzoruj się na zdjęciu legitymacyjnym: twoja twarz musi być wyraźna, na pierwszym planie i łatwa do poznania. 

     

    Na zdjęciu nie może być nałożonych filtrów ani nie możesz być w przebraniu. 

  • Czy jest możliwość zmiany zdjęcia w zgłoszeniu na iwolontariusz po zaakceptowanym już zgłoszeniu ?

    Niestety, nie można zmienić już zdjęcia po zaakceptowaniu zgłoszenia.

  • Jak się zarejestrować, jeśli ukończyłaś/eś 18 lat, ale wcześniej byłaś/eś wolontariuszem?

    W takim przypadku musisz założyć nowe konto na iwolontariusz.wosp.org.pl. Kod weryfikacyjny dostaniesz na numer telefonu i maila, które były podane przy poprzednim Finale, gdy jeszcze nie miałeś/aś ukończonych 18 lat.

    Jeśli nie pamiętasz numerów telefonu lub maili, które były podane rok temu, zgłoś się do Szefa Sztabu, który powinien stworzyć zbiorczą listę nowych numerów telefonów lub maili i wysłać ją do Fundacji. 

Jak działa iwolontariusz.wosp.org.pl?
  • Czym jest portal iwolontariusz?

    iwolontariusz.wosp.org.pl to Baza Wolontariuszy Finału WOŚP. To tutaj mogą rejestrować się wolontariusze, którzy będą zbierać pieniądze do tekturowych Skarbonek, ale też eSkarbonek podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

    Na platformie mogą zarejestrować się wyłącznie osoby pełnoletnie. Konta dla osób niepełnoletnich muszą założyć ich opiekunowie prawni. 

  • Dla kogo jest portal iwolontariusz?

    Konto w bazie iwolontariusz.wosp.org.pl może założyć tylko osoba pełnoletnia (konto dla wolontariusza, który jest niepełnoletni, może założyć wyłącznie opiekun prawny).

     

    Konto w bazie iwolontariusz.wosp.org.pl daje możliwość rejestracji w 3 formach:

    • wolontariusz pełnoletni
    • wolontariusz niepełnoletni (zgłoszony za pośrednictwem opiekuna prawnego)
    • firma lub wydarzenie 

     

     

  • Jak założyć konto na iwolontariusz?

     

    Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl.

    Rozpocznij zakładanie konta w aplikacji iwolontariusz korzystając z przycisku „załóż konto”.

    Nad polami formularza znajduje się informacja, że zarejestrować się może wyłącznie osoba pełnoletnia (Treść: “Aby założyć konto, musisz mieć ukończone 18 lat” / “Nie masz jeszcze 18 lat? Kliknij tutaj, aby zapisać się przez konto opiekuna”).

    Wypełnij formularz, zapoznaj się z klauzulą RODO, następnie kliknij "Załóż konto".

    Na podany przez Ciebie adres e-mail właśnie wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą założenie konta. Zaloguj się do swojej poczty i kliknij link potwierdzający.

    Po kliknięciu w link aktywacyjny otworzy Ci się strona powitalna iwolontariusza ze ścieżką wyboru: wolontariusz / rodzic / firma.

     

  • Jak może kwestować osoba zarejestrowana poprzez portal iwolontariusz.wosp.org.pl?

    Osoby posiadające konto na iwolontariusz.wosp.org.pl mogą kwestować na dwa różne sposoby w zależności od wybranej formy zgłoszenia.

    1. Osoby, które wybrały kwestowanie z tekturową Puszką i po założeniu konta zgłosiły się do Sztabu, a ich wniosek został zaakceptowany przez Sztab, będą mogły kwestować w dzień Finału, zgodnie z zaleceniami swojego Sztabu. 

    2. Każdy wolontariusz, który nie posiada Puszki tekturowej, ale założył konto iwolontariusza, może uruchomić swoją eSkarbonkę (zbiórkę online) i kwestować w Internecie. eSkarbonkę można założyć od 10 grudnia do 28 stycznia. Zakończenie zbiórki i podliczenie wszystkich eSkarbonek odbędzie się automatycznie 29 stycznia 2024 o godz. 23:59 (i do tego czasu cały czas będzie można wpłacać na nie pieniądze). 

  • Jak się zarejestrować jako wolontariusz krok po kroku?

     

    Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl.

    Po założeniu i potwierdzeniu konta przejdziesz na stronę rejestracji. 

    Wybierz ścieżkę WOLONTARIUSZ

    Wypełnij formularz - dane, które musisz przygotować do prawidłowego wypełnienia formularza:

    - zdjęcie wolontariusza (min. szer. 600px, min. wys. 800 px., jpg)

    - PESEL

    - imię

    - nazwisko

    - data urodzenia

    - numer telefonu

    - kraj

    - kod pocztowy

    - miasto

    - ulica

    - numer domu

    - numer lokalu

    - szkoła lub miejsce pracy

    Na koniec, zapoznaj się z klauzulą RODO i kliknij "Wyślij".

  • Jak znaleźć swój sztab?

    W formularzu w kroku "Wybór Sztabu" zobaczysz okienko do wpisania Sztabu. By wyszukać Sztab w Twojej okolicy, możesz wpisać nazwę miejscowości lub numer Sztabu (ID), jeśli go znasz. W tym miejscu możesz też wykorzystać TOKEN.

     

  • Skąd będę wiedzieć czy zostałem/am przyjęta przez Sztab?

    Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony przez Sztab pozytywnie, taką informację od Sztabu zobaczysz przy swoim profilu, na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl. 
    Powiadomienie zostanie również wysłane do Ciebie na adres mailowy, który podałeś/aś przy wypełnianiu formularza.


    Pamiętaj, że każdy Sztab ma ograniczoną liczbę wolnych miejsc dla wolontariuszy i zgłoszenie niepotwierdzone może zostać przez Sztab odrzucone.  

  • Co zrobić jeśli mam TOKEN?

    Niektóre sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny, czyli specjalne kody. Możesz go dostać w siedzibie Sztabu lub od koordynatora wolontariuszy. 

     

    Jak to działa? 

    1. Dostajesz od sztabu TOKEN 

    2. Zarejestruj się na www.iwolontariusz.wosp.org.pl (podajesz swoje dane, lub jeżeli jesteś niepełnoletni, poproś opiekuna prawnego aby założył konto) 

    3. Po zalogowaniu na https://iwolontariusz.wosp.org.pl zarejestruj wolontariusza. W miejscu wyboru Sztabu wpisz swój TOKEN. Wynikiem będzie Twój Sztab do którego możesz się zgłosić. 

    4. Po przesłaniu zgłoszenia musisz poczekać na sprawdzenie jakości Twojego zdjęcia.

    5. Sztab skontaktuje się z Tobą w celu zweryfikowania poprawności Twoich danych (preferowany kontakt online).

     

    W ten sposób na https://iwolontariusz.wosp.org.pl/ może zarejestrować się osoba pełnoletnia. Osoba niepełnoletnia TOKEN powinna przekazać swojemu opiekunowi. Zgłoszenie nie jest jednoznaczne z zostaniem wolontariuszem - musisz udać się do Sztabu, aby potwierdzić dane, które zostały wpisane do formularza. 

  • Jak długo trzeba czekać na akceptację zdjęcia?

    Każde zdjęcie weryfikujemy indywidualnie. Robimy to w ciągu dnia na bieżąco, ale może to zająć kilka godzin. Jeśli wypełniasz formularz wieczorem, Twoje zdjęcie przejdzie weryfikację dopiero na drugi dzień. 


    Uwaga! Aby zdjęcie zostało szybko zaakceptowane wyślij zdjęcie dowodowe/legitymacyjne. Ważne, by na zdjęciu była dobrze widoczna tylko Twoja twarz tzn. aby zdjęcie było wyraźne oraz aby twarz nie była przysłonięta (np. ucięte lub zasłonięte włosami czoło). Zdjęcia nie mogą mieć nałożonych filtrów. 

    Informacja o statusie zdjęcia: 
    - status "oczekuje" wyświetli zdjęcie na szaro, 
    - status "zatwierdzone" pokaże zdjęcie na zielono, 
    - do "edycji/odrzucone" wyświetli się na czerwono.  

  • Co zrobić, jeśli adres zagraniczny jest nietypowy?

    Konto na platformie http://iwolontariusz.wosp.org.pl/ założysz bez problemu, ponieważ przy zakładaniu konta adres nie jest wymagany. 

    Pytanie o adres wolontariusza pojawi się, dopiero gdy po założeniu konta, zdecydujesz się wypełnić jeden z formularzy rejestracji: WOLONTARIUSZ/RODZIC/FIRMA.

    Jeśli Twój adres jest nietypowy (np. zagraniczny), napisz do nas na adres: [email protected].

  • Jakie dane przygotować przed rejestracją na iwolontariusz.wosp.org.pl?

    Aby wypełnić formularz rejestracji dla WOLONTARIUSZY, przygotuj sobie dane: 

     

    - zdjęcie wolontariusza (min. szer. 600px, min. wys. 800 px., jpg)

    - PESEL

    - imię

    - nazwisko

    - data urodzenia

    - numer telefonu

    - kraj

    - kod pocztowy

    - miasto

    - ulica

    - numer domu

    - numer lokalu

    - szkoła lub miejsce pracy

  • Jak dodać Firmową Puszkę stacjonarną

    Firmową Puszkę Stacjonarną można zarejestrować bezpośrednio na platformie iwolontariusz.wosp.org.pl (zakładka "Firma").

  • Czy osoby, które w ubiegłych latach były rejestrowane w sposób tradycyjny (stacjonarnie) przez Sztab, a teraz po raz pierwszy mają rejestrować się on-line, muszą założyć konto na iWolontariusz? Czy od razu się logować?

    Jeśli rejestrowałeś się kiedyś stacjonarnie w Sztabie, a teraz chcesz to zrobić online, to musisz na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl kliknąć założenie nowego konta. Podczas zakładania konta zobaczysz informację, że już grałeś/aś z Fundacją. Zostaniesz poproszony/a o zweryfikowanie swoich danych, poprzez wpisanie kodu, który otrzymasz SMS-em, na numer telefonu i na pocztę e-mail. 


    Jeśli nie masz możliwości weryfikacji (czyli Twoje dane kontaktowe telefon i mail uległy zmianie) wystarczy, że napiszesz maila na [email protected] z prośbą o zmianę danych. Podaj w mailu swoje imię, nazwisko, numer PESEL oraz aktualny telefon i adres e-mail. 

W czasie zbiórki
  • Gdzie zbierają wolontariusze WOŚP?

    Wolontariusze zbierają pieniądze w rejonie działania swojego Sztabu tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi – nie kwestują „pukając do drzwi”.

  • Czy wolontariusze mogą zbierać w centrach handlowych, kinach, sklepach, na terenie należącym do kościołów?

    To wszystko zależy od właściciela terenu lub instytucji, która zarządza danym miejscem. Pamiętaj, że bez zgody tych osób - nie możesz kwestować w danej strefie. Nawet jeśli otrzymasz zgodę na zbiórkę nie bądź nachalny, nie stój w przejściu, nie utrudniaj wejścia (np. do kościoła). Pamiętaj - jesteś gościem, pozostaw po sobie dobre wspomnienie.  


    O radę dotyczącą miejsca kwesty najlepiej podpytaj doświadczonych członków swojego Sztabu. 

  • Będę wolontariuszem/wolontariuszką pierwszy raz - o czym pamiętać?

    Przede wszystkim uśmiechaj się i bądź pozytywnie nastawiony do innych. Skorzystaj też z rad naszych doświadczonych wolontariuszy: 

    • Zaufaj ludziom działającym Sztabie, jeśli czegoś nie wiesz - skontaktuj się z nimi. 
    • nie zmuszaj nikogo do wrzucania pieniędzy
    • z rana może być ciężko, ale w trakcie dnia poczujesz magię Orkiestry, nie zniechęcaj się więc, jeśli na początku zainteresowanie jest małe 
    • nie wdawaj się w dyskusję z osobami, którym daleka jest idea WOŚP
    • nie każdy chce wspierać WOŚP - uszanuj to
    • każdej osobie podziękuj za wsparcie 
    • Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, nigdy nie chodź samemu
    • ubierz się na cebulkę, weź czapkę, szalik i rękawiczki
    • weź herbatkę w termosie
    • warto pomyśleć o kolorowym przebraniu 
    • nie chodź po mieszkaniach, a także nie wchodź na tereny prywatne, na których nie masz pozwolenia na kwestowanie (nie blokuj ludziom wejścia np. do kościoła) 
    • identyfikator zawsze noś na wierzchu i nie bój się go okazywać, jeśli ktoś ma wątpliwości. 

     

    Więcej rad znajdziesz na grupie dla wolontariuszy WOŚP.

    Przeczytaj też "O czym powinien wiedzieć każdy wolontariusz WOŚP"

  • Czy mogę liczyć na darmowy transport?

    Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowego transportu zamieścimy na specjalnej podstronie.  
    Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą podróżować za darmo, a nie ma tej informacji na stronie - daj nam znać.  

  • Czy mogę liczyć na darmowy posiłek?

    Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowych posiłków, a także ciepłych napojów będziemy zamieszczać na specjalnej podstronie.  
    Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą liczyć na darmowy posiłek lub ciepły napój, a nie ma tej informacji na stronie - daj znać.  

Po zbiórce i rozliczenie
  • Czy dostanę podziękowanie lub zaświadczenie, że brałem/am udział w WOŚP?

    Do Sztabu zostaną przesłane blankiety podziękowań wolontariuszy, które są jednocześnie dowodem rozliczenia wolontariusza. Szef Sztabu zobowiązany jest przekazać je wolontariuszom (po rozliczeniu ich puszek) i wpisać na nich zebraną przez wolontariusza kwotę. Ten druk jest dowodem, że dana osoba kwestowała podczas Finału. Fundacja nie wystawia osobnych zaświadczeń o wolontariacie. 

eskarbonki wolontariuszy
  • Czym jest eSkarbonka?

    Aby założyć eSkarbonkę, możesz być wolontariuszem/wolontariuszką zarejestrowanym/ną w danym Sztabie, ale nie musisz. eSkarbonkę może założyć każdy! Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią - potrzebujesz pomocy i zgody opiekuna. eSkarbonki mogą zakładać także firmy i wydarzenia. 

  • Kto może założyć eSkarbonkę?

    eSkarbonkę może założyć każdy! eSkarbonki są również prowadzone przez firmy, które chciałyby zbierać datki na WOŚP wśród swoich pracowników, klientów czy partnerów biznesowych. Ale podobnie jak w poprzednich latach, eSkarbonkę mogą zakładać też osoby fizyczne, w tym wolontariusze Fundacji WOŚP, a także Sztaby WOŚP. 

  • Do kiedy działa eSkarbonka?

    Założenie eSkarbonki będzie możliwe od 10 grudnia 2023 do dnia Finału. Wszystkie eSkarbonki rozliczą się automatycznie 29 stycznia 2024 r. o godz. 23:59. 

  • Jak mogę uruchomić swoją eSkarbonkę?

    Jeśli jesteś wolontariuszem przypisanym do konkretnego Sztabu, wejdź w swój profil w serwisie iWolontariusz i kliknij “Uruchom eSkarbonkę”. Tak, to takie proste! 

    Jeśli nie jesteś wolontariuszem przypisanym do konkretnego Sztabu, a masz skończone 18 lat, załóż swój profil na platformie iWolontariusz i kliknij “Uruchom eSkarbonkę”.

    Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i nie masz ukończonych 18 lat, poproś o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji Twoi rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić Twoją eSkarbonkę poprzez swojego maila. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: [email protected] - pomożemy!

  • Jak poznam czy moja eSkarbonka jest aktywna?

    Po uruchomieniu eSkarbonki otrzymasz link do własnej eSkarbonki a na Twoim koncie w iWolontariuszu, zobaczysz podsumowanie Twojej internetowej zbiórki.

  • Jak działa eSkarbonka?

    Zachęcaj znajomych do przekazywania wpłat na Twoją eSkarbonkę lub eSkarbonkę Twojego Sztabu. Indywidualny link do eSkarbonki można udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu. Niech jak najwięcej osób dowie się o Twojej zbiórce - bo pomaganie jest dziecinnie proste!

    Efekty wszystkich tych zbiórek można śledzić na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/. Tam też można wpłacać datki, które trafią na ogólny rachunek eSkarbonki.

     

  • Kiedy mogę kwestować eSkarbonką?

    Założenie eSkarbonki będzie możliwe od 10 grudnia do dnia Finału włącznie. Wszystkie eSkarbonki rozliczą się automatycznie 24h po finale do godz. 23:59.  

  • Czy wpłata będzie od razu widoczna na stronie eSkarbonki?

    Wpłata powinna być widoczna praktycznie od razu, może to potrwać maksymalnie kilka minut (w zależności od liczby wpłat w tym samym momencie).

     

  • Jak długo będzie aktywna eSkarbonka?

    Wpłat na eSkarbonki można dokonywać do północy 30 stycznia 2023 r. 

  • Jak rozliczyć eSkarbonkę?

    Wszystkie eSkarbonki rozliczą się automatycznie 30 stycznia 2023 r. o godz. 23:59. Będziesz mógł/mogła sprawdzić zebraną kwotę wchodząc na swoją eSkarbonkę lub sprawdzając wynik w Bazie Wolontariuszy. 
    Pamiętaj, że wynik z Twojej eSkarbonki nie sumuje się z wynikiem zebranym do tekturowej puszki kwestarskiej. Są to dwie oddzielne kwoty – ta zebrana do puszki ta zebrana online.   

  • Czy kwota zebrana do eSkarbonki zostanie dopisana do mojego rozliczenia?

    Kwota zebrana do eSkarbonki nie zostanie dopisana do Twojego rozliczeniaale będziesz mógł ją sprawdzić na stronie Twojej eSkarbonki. Suma wszystkich eSkarbonek będzie wyświetlała się na stronie eskarbonka.wosp.org.pl.  

  • Czy mój Sztab może założyć eSkarbonkę?

    Oczywiście, każdy Sztab może założyć eSkarbonkę. Jest to możliwe po zalogowaniu się Szefa Sztabu do Bazy Szefa Sztabu.

  • Co jeśli mój Sztab nie ma eSkarbonki?

    Może być taka sytuacja. W tym wypadku możesz zgłosić się do Szefa Sztabu i poprosić o założenie eSkarbonki. Jeśli w tym roku się to nie uda - o nic się nie martw, spróbujecie na następnym Finale! A jeśli masz ochotę - załóż swoją eSkarbonkę lub dorzuć się do eSkarbonki innego wolontariusza.

  • Jak mam się zarejestrować, by założyć eSkarbonkę?
    • Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się tradycyjnie, w Sztabie.

    Załóż konto na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając przycisku „zarejestruj się”. Tam podaj swoje dane (takie same, jakie podałeś na zgłoszeniu papierowym, czyli imię nazwisko, adres e-mail i numer PESEL). Nasz system znajdzie Cię w bazie. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzać - konto zostanie założone od razu. Jeśli nie (bo np. nie będzie zgadzał się adres e-mail lub numer PESEL) - prosimy o kontakt [email protected]. Będziemy działać indywidualnie.

     

    • Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się online.

    Zaloguj się (formularz logowania) na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając dokładnie takich samych danych, których użyłeś kiedy zapisywałeś się jako wolontariusz. 

     

    • Nie jestem zarejestrowany w sztabie, ale chcę założyć eSkarbonkę i mam ukończone 18 lat.

    Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i masz ukończone 18 lat, wejdź na stronę iWolontariusz i załóż konto, klikając w przycisk “zostań iWolontariuszem i załóż eSkarbonkę”. Wtedy będziesz mógł zbierać online i automatycznie zostaniesz przypisany do wirtualnego Sztabu eSkarbonki.

     

    • Nie jestem zarejestrowany w sztabie, ale chcę założyć eSkarbonkę i jestem osobą niepełnoletnią.

    Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i nie masz ukończonych 18 lat, poproś o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji Twoi rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić Twoją eSkarbonkę poprzez swojego maila. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: [email protected] - pomożemy!

  • Jakimi metodami płatności mogę płacić w eSkarbonce?

    W eSkarbonkach polskich Sztabów i ich wolontariuszy możesz płacić za pomocą karty Mastercard i systemu PayU. 

    W eSkarbonkach Sztabów zagranicznych  i ich wolontariuszy możesz płacić za pomocą karty Mastercard i systemu PayPal. 

     

    W przypadku Sztabów zagranicznych:

    • najpierw wybierasz kwotę w PLN (kwota przeliczona po aktualnym kursie Euro znajduje się poniżej kwoty w PLN)
    • W nowootwartym oknie możesz wybrać metodę płatności, dostępne metody są uzależnione od Twojego kraju i ustawień konta. Możesz zapłacić dowolną metodą i walutą przypisaną do Twojego konta.
    • W swoim systemie Sztab będzie widział kwotę przeliczoną znów na PLN. 
  • Jak wygląda wpłata do eSkarbonki krok po kroku?

    Korzystanie z eSkarbonek jest szybkie, proste i bezpieczne. Na stronie eSkarbonki należy wybrać kwotę darowizny i formę płatności (karta Mastercard lub PayU), wpisać swoje imię i adres email, zaakceptować regulamin i na koniec kliknąć „Wpłać”. Następnie użytkownik jest przekierowywany na odpowiednią stronę PayU (operatora płatności w eSkarbonkach), na której należy postępować zgodnie z instrukcjami. Oprócz kart płatniczych, dostępne formy płatności to również przelew bankowy czy BLIK. Po realizacji wpłaty darczyńca zostanie przekierowany z powrotem do eSkarbonki, gdzie wyświetli się osobiste podziękowanie od Jurka Owsiaka. Na stronie eSkarbonki pojawi się też informacja o wpłacie, wraz z jej kwotą i imieniem darczyńcy.

  • Czy jest minimalna/maksymalna kwota wpłaty do eSkarbonki?

    Minimalna kwota, jaką można przekazać, to 1 zł, nie ma górnej granicy.

  • Czy kwestujący może przywłaszczyć sobie środki zebrane w eSkarbonce?

    Osoby prowadzące zbiórkę nie mają dostępu do środków zgromadzonych w eSkarbonkach, a wszystkie pieniądze trafiają bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.

  • Czym eSkarbonki poszczególnych kwestujących różnią się od tej na stronie eskarbonka.wosp.org.pl?

    Środki ze wszystkich zbiórek w całości trafią do WOŚP, ale będą księgowane na różnych rachunkach technicznych. Linki do indywidualnych eSkarbonek, zakładanych przez osoby fizyczne, firmy MŚP czy sztaby WOŚP, zawsze zaczynają się tak samo (https://eskarbonka.wosp.org.pl/…), ale kończą się unikalnym ciągiem cyfr i liter. To pozwala na ich osobne księgowanie i wyświetlanie wyników osiąganych przez konkretnego kwestującego. Z kolei wpłaty za pośrednictwem strony https://eskarbonka.wosp.org.pl/ trafiają na ogólne konto eSkarbonki. Tam też wyświetla się globalna kwota zebrana do tej pory za pośrednictwem wszystkich eSkarbonek.

  • Jestem opiekunem niepełnoletnich wolontariuszy, czy mogę założyć dla nich eSkarbonkę?

    Tak. Osoba niepełnoletnia może mieć założoną eSkarbonkę po wcześniejszym zarejestrowaniu jako wolontariusz na stronie iWolontariusz.

     

  • Jak sprawdzić czy link do eSkarbonki jest autentyczny?

    To, czy dany link prowadzi do autentycznej eSkarbonki, można sprawdzić na stronie https://www.wosp.org.pl/wspieraj/sprawdz-eskarbonke, stworzonej specjalnie do weryfikacji eSkarbonek.

    Podobnie jak w świecie fizycznym, płatności online wymagają zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak dokładne sprawdzenie adresu strony, na której dokonujemy płatności, czy korzystanie wyłącznie z usług zaufanych pośredników płatności (w tym przypadku PayU).

    Wszystkie eSkarbonki są dostępne wyłącznie pod linkami zaczynającymi się od https://eskarbonka.wosp.org.pl/… . Strona ta jest szyfrowana i posiada certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez zaufaną jednostkę certyfikacyjną (firma ESET), czego widocznym znakiem jest kłódka przy pasku adresu w przeglądarce internetowej. Po wybraniu metody płatności użytkownik jest przekierowywany do operatora płatności PayU, którego strona jest zabezpieczona w analogiczny sposób.

  • Nie jestem pewien, czy podany link jest autentyczny. Co powinienem zrobić?

    Jeśli masz wątpliwości, czy eSkarbonka jest prawdziwa skopiuj link i sprawdź na naszej stronie -> Sprawdź autentyczność eSkarbonki

    Wszystkie eSkarbonki znajdują się w domenie https://eskarbonka.wosp.org.pl/.

     

  • Czy mogę zmienić nazwę swojej eSkarbonki?

    Nie ma możliwości zmiany nazwy eSkarbonki, jest ona zaciągana automatycznie zgodnie z danymi podanymi przy jej rejestracji.  

    Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by założyli Państwo drugą eSkarbonkę, z prawidłową nazwą i to ją promowali w swoich social mediach. 

  • Czy mogę usunąć eSkarbonkę?

    Nie, w eSkarbonce nie ma przewidzianej funkcjonalności „usuwania”, ponieważ narzędzie jest zautomatyzowane i wszystkie eSkarbonki zamkną się same 29 stycznia 2024 r., rozliczając się automatycznie na konto 32. Finału WOŚP. Jeśli zmienisz zdanie, to po założeniu eSkarbonki możesz jej nie udostępniać i nie podawać nikomu linku do wpłat. 

Informacje dla rodziców
  • Czy osoby niepełnoletnie mogą zbierać pieniądze na WOŚP?

    Oczywiście! Pamiętaj jednak, że wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.

     

    Jeśli jesteś rodzicem/opiekunem osoby niepełnoletniej i chcesz zarejestrować je za pomocą naszej strony iwolontariusz.wosp.org.pl - musisz założyć konto Opiekuna i dopiero wtedy zgłosić kandydaturę swojego dziecka. 

  • Jak wygląda ścieżka rejestracji wolontariusza przez rodzica?

     Jeśli chcesz, żeby Twoje dzieci zbierały pieniądze w Sztabie lub kwestowały za pomocą eSkarbonki w Internecie - założ konto Opiekuna na iwolontariusz.wosp.org.pl.

     

    • Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl.
    • Po założeniu i potwierdzeniu konta przejdziesz na stronę rejestracji. 
    • Wybierz ścieżkę "Chcę zarejestrować podopiecznego"
    • Wypełnij formularz, podając dane dziecka, które chcesz zgłosić jako wolontariusza. Dane w formularzu są edytowalne do momentu zatwierdzenia wolontariusza przez Sztab WOŚP (potwierdzenia wniosku).
    • Po uzupełnieniu formularza zapoznaj się z klauzulą RODO, następnie kliknij "Wyślij".

     

    Jeśli jego PESEL jest już w bazie jako wolontariusza, wyślemy link pozwalający na wybór czy jego dane mogą zostać udostępnione zgłaszającemu czy nie. Po zatwierdzeniu przez dziecko, jego dane zostaną przypisane do konta opiekuna. W razie odmowy dane nie zostają przypisane do konta opiekuna.

  • Co zrobić jeśli rok temu już rejestrowałem/am swoje dziecko za pomocą iwolontariusz.wosp.org.pl?

    Jeśli rejestrowałeś/aś swoje dziecko już rok temu przez platformę iwolontariusz.wosp.org.pl musisz dodać dane dziecka od nowa.

    • Zaloguj się swoje konto.
    • Wybierz ścieżkę "Chcę zarejestrować podopiecznego"
    • Wpisz numer PESEL podopiecznego - wyślemy smsa i wiadomość e-mail z potwierdzeniem łączenia kont.
    • Po połączeniu konta z profilem wolontariusza zobaczysz imię i nazwisko swojego dziecka.
    • Następnie wypełnij wymagane dane, wgraj zdjęcie oraz wyślij zgłoszenie.
  • Posiadam więcej niż jedno dziecko. Ile dzieci mogę zarejestrować?

    Jeden rodzic może zarejestrować kilkoro dzieci (o maksymalnie 2 różnych nazwiskach).  Jeśli system uzna, że chcesz dodać za dużo dzieci, pokaże Ci się informacja, abyś skontaktował się ze Sztabem w celu uzyskania pomocy.