Działamy przez cały rok!
W styczniu organizujemy Finał WOŚP, czyli zbiórkę środków na wsparcie konkretnej dziedziny medycyny. W akcję angażują się wolontariusze na całym świecie. W 32. Finał, w ramach którego graliśmy dla „Płuc po pandemii”, włączyło się w sumie 120 tysięcy wolontariuszy skupionych w 1685 Sztabach (w tym w 100 Sztabach zagranicznych działających w 23 krajach). Finał to wielka machina, do której przygotowania rozpoczynamy jesienią - to wtedy ogłaszamy cel zbiórki i ruszamy z rejestracją Sztabów. Kweście na ulicach miast od lat towarzyszą zbiórki w kanałach elektronicznych, aukcje i akcje internetowe oraz wydarzenia (przede wszystkim koncerty), które rozpoczynają się już w grudniu. 16 października ruszy rejestracja Sztabów na 33. Finał!
Środki zebrane w ramach Finału przeznaczamy na zakup sprzętu medycznego – zakupów dokonujemy przy wsparciu ekspertów podczas Konkursów Ofert. Opracowaliśmy swoją procedurę zakupową, która na pierwszym miejscu stawia jakość, a nie cenę oferowanych urządzeń. Na przełomie września i października zrealizujemy 72, Konkurs Ofert, będzie on poświęcony wyrobom i sprzętom medycznym dla oddziałów pulmonologii.
Przez cały rok prowadzimy ogólnopolskie programy medyczne, za sprawą których m.in. leczymy wcześniaki z retinopatią czy badamy słuch wszystkich urodzonych w Polsce dzieci. Wspieramy także diabetyczki planujące ciążę, bezpłatnie wypożyczając im osobiste pompy insulinowe. Pomagamy też bezpośrednio dzieciom i osobom do 26. roku życia z niepełnosprawnościami, kupując urządzenia do rehabilitacji domowej.
Podziękowaniem za Finał jest realizowany w wakacje Najpiękniejszy Festiwal Świata, czyli Pol’and’Rock Festival (wcześniej: Przystanek Woodstock). To kilkudniowe, niebiletowane wydarzenie - kilkadziesiąt koncertów, spotkania z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych, aktywności organizacji pozarządowych, atrakcje przygotowane przez partnerów, a przede wszystkim masa uczestników Festiwalu, którzy przyjeżdżają z całego świata, by poczuć wyjątkową atmosferę. MIŁOŚĆ! PRZYJAŹŃ! MUZYKA!
W ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” pokazujemy nauczycielom, jak udzielać pierwszej pomocy i jak przekazywać tę wiedzę uczniom klas I-III szkół podstawowych. Realizujemy też dodatkowe akcje związane z nauką pierwszej pomocy, jak rekord, który po kilku latach przerwy wraca do orkiestrowego kalendarza - bądźcie z nami 16 października!
Realizujemy szkolenia Pokojowego Patrolu. Patrol to niesamowici ludzie tworzący całoroczny wolontariat Fundacji WOŚP – wspierają nas podczas Finałów WOŚP, Najpiękniejszego Festiwalu Świata i licznych wydarzeń odbywających się pomiędzy nimi. W trakcie trzydniowego szkolenia w Szadowie Młyn, które jest początkiem przygody z Patrolem, uczą się m.in. współpracy w grupie, zasad udzielania pierwszej pomocy i metod działania podczas imprez masowych. Najbliższe szkolenie Patrolu startuje już 18 października!
Z tego jesteśmy dumni!
- Ufacie nam! Według badań Grupy IQS ze stycznia 2021 roku 84% Polaków ufa WOŚP.
- Chętnie przekazujecie nam środki, nie tylko w ramach Finału WOŚP, ale też akcji 1,5% podatku! Od 2005 roku dzięki Waszemu wsparciu pozyskaliśmy w ten sposób ponad 145 milionów złotych!
- Od początku swojej działalności na wsparcie polskiej medycyny zebraliśmy blisko 2,3 miliarda złotych, za które kupiliśmy dotąd i przekazaliśmy do szpitali ponad 72 tys. urządzeń*. Jednym z najbardziej przełomowych sprzętów był cyfrowy PET-CT dla Centrum Zdrowia Dziecka, czyli urządzenie do precyzyjnego lokalizowania ognisk chorób nowotworowych u dzieci. Dbamy też o kształcenie kadry medycznej, m.in. tworząc Pracownię Symulacji Okulistycznej.
- Z Waszą pomocą wsparliśmy już większość dziedzin medycyny, m.in. kardiochirurgię dziecięcą, neonatologię, okulistykę dziecięcą, a także geriatrię, psychiatrię dziecięcą i młodzieżową, a ostatnio pulmonologię.
- Dbamy o zdrowie Polaków, m.in. realizując programy medyczne. Przebadaliśmy słuch ponad 7,5 miliona noworodków - to absolutny rekord! Powołujemy też akcje specjalne, jak „Leczymy z miłością”, w ramach której kupiliśmy fotele, leżanki oraz fotele do kangurowania dla rodziców przebywających ze swoimi dziećmi w szpitalach.
- Zachęcamy do aktywności fizycznej, realizując od kilkunastu lat w ramach Finału WOŚP Bieg „Policz się z Cukrzycą”. Zorganizowaliśmy też dwie edycje biegu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.
- Działamy tam, gdzie jest to potrzebne! Błyskawicznie reagujemy na bieżące wydarzenia i potrzeby. Po wybuchu pandemii ruszyliśmy z zakupem wyposażenia i środków ochrony indywidualnej dla medyków walczących z COVID-19, w obliczu dramatycznej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy stworzyliśmy punkt pomocy humanitarnej w Michałowie, a po ataku Rosji na Ukrainę zaczęliśmy realizować zakupy sprzętu medycznego dla polskich i ukraińskich placówek przyjmujących pacjentów ze strefy konfliktu.
- W ramach Pol’and’Rock Festival zapraszamy na koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, spotkania z wyjątkowymi gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych i aktywności przygotowywane przez organizacje pozarządowe. Tylko na jubileuszowej edycji Festiwalu uczestnicy wybierać mogli spośród ponad 1200 warsztatów z różnych dziedzin.
- Koncerty z Najpiękniejszego Festiwalu Świata transmitujemy i rejestrujemy, a wybrane wydajemy w formie płyt. Złoty Melon, firma, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów i która jest producentem wykonawczym Finałów i Festiwali Pol’and’Rock, ma na swoim koncie największą kolekcję „muzyki z oklaskami” na polskim rynku – ponad 80 wydawnictw.
- W ramach naszego całorocznego wolontariatu – Pokojowego Patrolu – działa już ponad 12 tysięcy osób. Ludzi w różnym wieku, na co dzień zajmujących się rozmaitymi tematami w różnych częściach Polski (i świata!). Najmłodszy członek Patrolu ma 18 lat, a najstarszy… 71 lat!
- Uczymy pierwszej pomocy! Wiedzę o tym, jak pomagać przekazujemy nauczycielom uczestniczącym w Programie „Ratujemy i Uczymy Ratować”, wolontariuszom Pokojowego Patrolu, dzieciom biorącym udział w naszych koloniach oraz uczestnikom Finału WOŚP i Pol’and’Rock Festival. Tylko za sprawą programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” wiedzę z zakresu pierwszej pomocy zdobyło prawie 31 tysięcy nauczycieli i blisko 3 miliony dzieci.
- Jesteśmy nagradzani przez środowiska medyczne, ruchy społeczne i branżę public relations. Otrzymaliśmy m.in. Europejską Nagrodę Obywatelską ustanowioną przez Parlament Europejski, Nagrodę Polish Medical Society i nagrody w konkursie Złote Spinacze.
- W dowód uznania dla naszych działań sympatycy WOŚP powołują miejsca im. WOŚP. Na mapie świata znajdziemy już blisko 90 takich lokalizacji, to m.in. mosty, ronda, place i oddziały szpitalne. Ostatnimi otwartymi miejscami imienia WOŚP są mural i rondo w Gryficach!
*Dane na wrzesień 2024 roku.