Ogłaszamy 72. Konkurs Ofert
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 72. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.
We wtorek, 3 września, w Senacie RP braliśmy udział w konferencji „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat oraz Akcji Uczniowskiej miało na celu poruszenie kluczowych zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.
Konferencja „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi” była okazją do przedstawienia postulatów młodzieży i ekspertów, które dotyczą m.in. wprowadzenia psychologa do każdej szkoły, uchwalenia ustawy o zawodzie psychologa, a także stworzenia nowych przedmiotów, takich jak edukacja zdrowotna, mająca na celu profilaktykę zdrowia psychicznego oraz higieny cyfrowej. Poruszano również kwestie związane z problemami zdrowia psychicznego na uczelniach wyższych, co podkreślił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, zwracając uwagę na konieczność monitorowania tego zagrożenia także wśród studentów.
Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy reprezentował na tym wydarzeniu prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski, wiceprezes zarządu Fundacji. Fundacja WOŚP od lat aktywnie angażuje się w poprawę jakości opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jednym z kluczowych działań jest współpraca z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz RESQL. Efektem tej współpracy jest wykupienie przez WOŚP dla 55 placówek dostępu do specjalnej aplikacji przeciwdziałającej przemocy rówieśniczej. Nie tylko technologiczne rozwiązania stanowią o naszych działaniach. Fundacja już wcześniej dostrzegała potrzebę inwestowania w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W 2018 roku w ramach zbiórki z 1% podatku zebraliśmy na poprawę standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży aż 8 729 830,43 PLN. Dzięki tej pomocy zakupiliśmy za ponad 4 miliony złotych m.in. 798 łóżek szpitalnych, 510 puf dziecięcych oraz 436 testów psychologicznych.
Jesteśmy otwarci i gotowi współpracować i pomagać – używać naszego zaufania społecznego do tego, aby poprawiać stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej oraz, żeby walczyć z problemami zdrowia psychicznego. – Prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski
Otwierając konferencję, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że jest to kolejne senackie spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży, co świadczy o wadze tego problemu także dla polityków. Jak mówiła, młode osoby powinny czuć się bezpiecznie w szkole i na uczelni, mieć pewność, że mogą liczyć na pomoc innych. W ostatnich latach w tej materii nic się nie działo, potrzebne są zatem zmiany, na co zwracają uwagę młodzi ludzie. Wielokrotnie zaznaczano, że dorosłym brakuje odpowiedzialności za zdrowie psychiczne młodzieży. Uczestnicy apelowali o większą empatię, zrozumienie i otwartość na problemy młodych ludzi, wskazując na potrzebę wsparcia, które powinno płynąć z każdej strony – od rodziców, nauczycieli, po instytucje państwowe.
Chcemy brać udział w systemowych zmianach – do tego potrzebne są działania wszystkich sektorów – sektora oświaty, nauki oraz ochrony zdrowia, ale również organizacji pozarządowych. Deklaruje w imieniu całego naszego zarządu – jesteśmy gotowi się włączyć ze wszystkimi naszymi możliwościami. – Prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski
W kolejnych częściach konferencji odbyły się warsztaty poświęcone następującym tematom: dzieci i młodzież w kryzysie – depresja, niska samoocena, stany lękowe; polska szkoła a zdrowie psychiczne – edukacja zdrowotna, prawa uczniowskie; czy młodzi ludzie mają wsparcie? – psycholodzy, psychiatrzy, rodzice, rówieśnicy, polityka państwa; profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży; higiena cyfrowa a zdrowie psychiczne. Ich uczestnicy przedstawili postulaty i wnioski, które zostaną przesłane do odpowiednich resortów. Wskazywano m.in. na potrzebę otwarcia się na drugiego człowieka, wyrozumiałości i empatii dla rówieśników, wzajemnego zrozumienia i szacunku, bo takie postawy umożliwią udzielenie pomocy osobom potrzebującym.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na to niezwykle ważne wydarzenie! Mamy nadzieję, że przeprowadzone dyskusje i wypracowane wnioski przełożą się na realne zmiany w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 72. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz piąty wzięła udział w gonitwie charytatywnej Westminster Day, podczas której konie reprezentowały organizacje pozarządowe działające w Polsce.
150 dni! Tyle dzieli nas od wyjątkowego, 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Październik to tradycyjnie czas, kiedy rozkręcamy orkiestrową machinę – właśnie wtedy rozpoczynamy rejestrację Sztabów i ogłaszamy cel zbiórki.