Bezpieczna Warszawa
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Inquiry w styczniu tego roku, 89% Polaków planuje czynnie zaangażować się w 30. Finał WOŚP. Trudno więc byłoby wyobrazić sobie, że mógłby on nie mieć miejsca, a studio w Warszawie miałoby nie zagrać. Żeby jednak mogło się to wydarzyć, w związku z pandemią COVID-19, Fundacja WOŚP wprowadziła szereg zasad bezpieczeństwa:
- Każda osoba, która chce wejść do studia koncertowego i/lub telewizyjnego, przed wejściem musi przejść szybki test na obecność koronawirusa w specjalnie przeznaczonym do tego punkcie. Do studia mogą wejść jedynie osoby z negatywnym wynikiem testu.
- W studiu koncertowym jest ograniczona liczba miejsc, a wszyscy uczestnicy wydarzeń powinni pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.
- Wszystkie osoby w studiu (poza osobami występującymi na antenie) muszą nosić, zasłaniając nos i usta, odpowiednie maseczki (FFP2, FFP3 lub KN95). W studiu przygotowane są zapasy maseczek dla osób, które nie posiadają własnych.
Warto w tym miejscu wspomnieć o 200 tysiącach maseczek, które zostały przekazane dla WOŚP przez Grupę CIECH. Są to certyfikowane maseczki ochronne klasy FFP3, zgodne ze standardem europejskim EN 149:2001 oraz posiadające atest Polskiego Zakładu Higieny.
Jak powiedział Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.: “W trudnych czasach ciągle trwającej pandemii, wzorem ubiegłego roku, pomagamy zwiększyć poziom bezpieczeństwa tysiącom świetnych ludzi, którzy z optymizmem i dobrą energią ruszają, by pomóc potrzebującym.”
Bezpieczny wolontariusz
Na całym świecie w 1633 sztabach kwestuje prawie 120 tysięcy wolontariuszy. Dziś nie tylko będą zbierać pieniądze do orkiestrowych puszek i wręczać kultowe serduszka, ale także będą rozdawać uśmiech i dzielić się niesamowitą energią!
Co, jako wolontariusz, możesz zrobić, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo?
- Noś maseczkę – pamiętaj, żeby zakrywała nos i usta!
- Zachowaj dystans społeczny – promienny uśmiech, może zdziałać tyle samo dobra i dać tyle samo radosnej energii, ile uścisk.
- Kwestuj w bezpiecznych miejscach – często uczęszczanych, dobrze oświetlonych. Unikaj miejsc, które są uznawane za niebezpieczne.
- Miej ze sobą naładowany telefon, żeby zawsze móc skontaktować się z rodzicami, znajomymi, sztabem lub odpowiednimi służbami, jeśli będzie to konieczne. Dobrym pomysłem jest także zebranie ze sobą naładowanego powerbanka – baterie w telefonach znacznie szybciej rozładowują się w niskich temperaturach.
- Noś odblaski i przestrzegaj zasad ruchu drogowego.
- Dbaj o swój komfort cieplny – ubierz ciepłą kurtkę i dobre, nieprzemakające buty. Możesz zabrać ze sobą ciepłą herbatę w termosie. Jeśli pogoda się pogorszy, nie wahaj się wrócić do domu wcześniej lub zrobić sobie przerwę!
- Nie kwestuj w pojedynkę! Nie tylko dlatego, że w grupie weselej ale też dlatego, że o wiele bezpieczniej jest kwestować w parach lub większych grupach. Dodatkowo pamiętaj, że wolontariusze poniżej 16 roku życia muszę kwestować pod opieką osoby dorosłej!
- Nie krępuj się prosić o pomoc policję lub straż miejską!
Bezpieczny 30. Finał WOŚP
Finał WOŚP to nie tylko koncerty w Warszawie – to także wiele innych imprez dziejących się na całym świecie. Każdy organizator takiej imprezy musi pamiętać o obecnie obowiązujących, w danym kraju, zaleceniach i przepisach sanitarno-epidemiologicznych związanych z pandemią COVID-19. Dodatkowo, jeśli wydarzenie jest imprezą masową, organizator musi przestrzegać wszystkich powszechnie obowiązujących przepisów związanych z organizacją koncertów i imprez plenerowych (imprez masowych).
Sztaby działają nie w imieniu, ale na rzecz Fundacji WOŚP, co oznacza, że to one ponoszą odpowiedzialność za każdy aspekt organizacji swojej imprezy.