Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! Projekty z takimi właśnie hasłami widoczne są od kilku dni na ulicach polskich miast. W ten sposób przypominamy o naszych działaniach związanych z walką z sepsą i ważnym problemie, z którym borykają się szpitale.
Walka z sepsą, a dokładnie zakup wyposażenia dla laboratoriów mikrobiologicznych, był celem 31. Finału WOŚP, który odbył się pod koniec stycznia tego roku. Fundacja już dokonała zakupu części sprzętu medycznego - w ramach 66. Konkursu Ofert kupiliśmy 476 urządzeń za 194 450 919,60 zł, niektóre z nich już działają w szpitalach. Pod koniec października Fundacja WOŚP zrealizuje 67. Konkurs Ofert, w ramach którego dla placówek w całej Polsce kupować będzie kolejny sprzęt do walki z sepsą - urządzenia do oznaczania lekowrażliwości (i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi. W sumie wsparcie ma otrzymać 206 laboratoriów.
Na przełomie września i października wystartowała kampania outdoorowa, która ma przypomnieć, jak ważnym tematem jest walka z sepsą. Dedykowane grafiki znaleźć można w 1840 miejscach na terenie całego kraju - to ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni!
Potrzeba nam bardzo mocnego nagłośnienia naszego ostatniego Finału, ponieważ spotkaliśmy się z nieprzewidzianymi kłopotami. Otóż część szpitali odmówiła przyjęcia kupionych przez nas urządzeń, bojąc się problemów ze stałym finansowaniem odczynników, które są niezbędne w pracy sprzętu. Dla nas to sytuacja bez precedensu. Zabraliśmy się za sepsę, żeby kupić urządzenia najwyższej jakości, które zmniejszą czas diagnozy z 72 do 3 godzin. A czas w sepsie jest najważniejszy – każda godzina opóźnienia w diagnozie to 8% mniej szansy na uratowanie zdrowia i życia. Właśnie dlatego postanowiliśmy rozpocząć naszą akcję [...] Chcieliśmy, żeby Polacy zrozumieli, że z sepsą możemy wygrać, jeśli połączymy wszystkie ogniwa – walkę szpitali o finanse i zaangażowanie ich dyrektorów, chęci NFZ, a także świadomość Polaków, że sepsa to problem, który naprawdę można rozwiązać - Jurek Owsiak.
O naszych działaniach związanych z walką z sepsą mówiliśmy także w Senacie, w pierwszej połowie września, podczas specjalnego Seminarium Komisji Zdrowia.
Czym jest sepsa?
Sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie, które może mieć rożne przyczyny. Czasem rozpoczyna się banalnie, co utrudnia jej rozpoznanie, a stanowi czwartą najczęstszą przyczynę zgonów. Wbrew obiegowej opinii jest zjawiskiem interdyscyplinarnym - może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Ponad połowa przypadków sepsy dotyczy osób do 20. roku życia.
Sprawdź, dokąd już dotarł sprzęt do walki z sepsą!
Sprzęt do walki z sepsą już służy małym i dużym!
Urządzenia kupione zostały podczas 66. Konkursu Ofert, z funduszy zebranych podczas 31. Finału WOŚP, którego hasło brzmiało "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych i dużych!
BIAŁYSTOK, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
BIAŁYSTOK, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku1
BIELSKO BIAŁA, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
BRZESKO, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
BYSTRA, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
BYTOM, Wojewódzki Szpital specjalistyczny nr 4
CHĘCINY, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Czerwona Góra