Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka tygodni w wielu miejscowościach Polski, odbędą się koncerty, pokazy, kabarety, zawody i wiele, wiele innych aktywności przygotowywanych przez lokalne sztaby. Najbardziej charakterystycznym elementem niedzielnej zbiórki są wolontariusze którzy od samego rana wyruszają z puszkami i serduszkami na ulice aby kwestować na rzecz najmłodszych. Tego dnia serca Polaków biją w jednym rytmie, wszyscy się do siebie uśmiechają a na ulicach, pomimo środka zimy panuje naprawdę gorąca atmosfera.
Jak zostać wolontariuszem?
Jak to wszystko jest zorganizowane? Czy są jakieś inne formy pomocy? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Główna siedziba Fundacji mieści się w Warszawie, gdzie na co dzień, przez cały rok, pracują osoby odpowiedzialne za organizacje Finału jak również rozdysponowanie środków zebranych w styczniu. Jest to zdecydowanie za mała liczba osób, aby zapanować nad rzeszą kilkunastu tysięcy wolontariuszy i wszystkimi wydarzeniami które odbywają się w całej Polsce.
Z pomocą udają ludzie dobrej woli którzy do 20 listopada mogli zarejestrować sztab w swojej miejscowości. Taki sztab odpowiada przede wszystkim za nabór i rejestrację wolontariuszy kwestujących w styczniowa niedzielę, liczenie pieniędzy i rozliczanie się z Fundacją, ale nie tylko. Odpowiada też za całą zadymę, która dzieje się na ulicach naszych miast i wsi. Takich jednostek działa w Polsce i zagranicą ponad 1700.
Jak możesz pomóc w Finale?
- Możesz zostać jednym z około 120 tysięcy wolontariuszy, którzy w dniu Finału zostaną wyposażeni w puszkę, identyfikator, serduszka, zabiorą dodatkowo szeroki uśmiech i gorące serca. Tak 'uzbrojony' wyruszysz na ulice kwestować pieniądze na rzecz 26. Finału WOŚP. Wszystkie potrzebne informacje jak się zgłosić znajdziesz tutaj. Uwaga! Rejestracja wolontariuszy trwa. Jeżeli wybieracie tą formę - nie zwlekajcie.
- Bardzo chcesz pomóc, ale w Twojej okolicy wyczerpał się limit miejsc, aby móc zbierać pieniądze - nic straconego. Znajdź sztab, który znajduje się niedaleko. Lista wszystkich znajduje się tu. Na stronie jest kontakt do ekipy, która go organizuje. Odezwij się do nich i zapytaj się w czym możesz pomóc. Pracy w sztabach jest bardzo dużo i czasami każde ręce do pomocy będą cenne.
- Możesz poprowadzić warsztaty? Zorganizować występ lub pokaz? Udostępnić sprzęt? Tak jak poprzednio zgłaszaj się bezpośrednio do sztabu w Twojej okolicy i powiedz, co masz do zaoferowania.
- Zastanawiasz się jak wystąpić na lokalnej scenie ze swoim zespołem? Wejdź na stronę Banku Zespołów i zarejestruj się i podaj wszystkie niezbędne dane i osobę do kontaktu. Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać na kontakt ze strony sztabu. Chcesz wiedzieć więcej - klikaj tu. Uwaga - zespoły graja w myśl zasady „Gram w Finale – nie biorę kasy”.
- Ostatnia forma niestety nie jest już możliwa na najbliższym Finale, ale może ktoś się skusi w przyszłym roku. Wszyscy wolontariusze działający podczas organizacji Finału w Warszawie oraz podczas Przystanku Woodstock należą do Pokojowego Patrolu. Aby móc uczestniczyć w tej formie należy najpierw przejść specjalne, 3-dniowe szkolenie w naszym Ośrodku Szkoleniowym Szadowo - Młyn. Najbliższe terminy tych szkoleń będą dostępne już po Finale. Dzięki takiej formie możecie zobaczyć jak wygląda organizacja Finału oraz Przystanku Woodstock od zaplecza. Uwaga - ta forma jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.
My z naszej strony obiecujemy, że wolontariat w każdej formie to super sprawa. Już wyjaśniamy dlaczego:
- Satysfakcja z prowadzonych działań i poczucie, że zrobiło się coś bezinteresownie
- Nowe umiejętności lub rozwój posiadanych kompetencji podczas pracy wolontariackiej.
- Nowe znajomości - zawsze, gdy pracujesz z ludźmi poznajesz ich i zaprzyjaźniasz się, a jak wiadomo każda znajomość może się przydać.
- Promocja swojego zespołu na lokalnej scenie.
Czekamy na Was :)