Rozporządzenie podpisane
Kilka dni temu Ministra Barbara Nowacka podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jedną z wprowadzanych zmian jest uwzględnienie zasad udzielania pierwszej pomocy w edukacji przyrodniczej (klasy I-III). Oznacza to, że nauka udzielania pomocy stanie się powszechna - to piękne zwieńczenie wieloletnich starań i apeli Fundacji WOŚP do kolejnych Ministrów Edukacji Narodowej.
O nauce pierwszej pomocy i podpisanym rozporządzeniu mówili dziś, w trakcie specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Ministra Barbara Nowacka, Sekretarz Stanu MEN Katarzyna Lubnauer i Jurek Owsiak.
Konferencji towarzyszył pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej i układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej - to elementy szkolenia, z jakich korzystać mogą nauczyciele w ramach Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować". Przeprowadzili go instruktorzy programu RUR: Małgorzata Bochniak, Karolina Laskowska, Anna Stawicka, Dominik Szajewski i Aleksandra Panasiewicz.
O programie RUR
Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste! Fundacja WOŚP od ponad 18 lat realizuje Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" i przekonuje, że nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej jest potrzebna.
Za sprawą tego projektu nauczyciele w całej Polsce poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, a następnie edukują z tego zakresu swoich podopiecznych. Dzięki zajęciom dzieci nabierają pewności co do swoich umiejętności i śmielej podejmują działania ratujące życie - to przekłada się na tempo udzielania pomocy i zwiększenie realnych szans na powrót do zdrowia poszkodowanego. Od momentu startu projektu przeszkolono 30 945 nauczycieli, którzy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przekazali 2 862 397 uczniom.
Tylko od Finału WOŚP, podczas którego Ministra Barbara Nowacka ogłosiła decyzję o wprowadzeniu obligatoryjności nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych, instruktorzy WOŚP zrealizowali 16 szkoleń dla 600 nauczycieli z 300 szkół.
Każde ze szkoleń RUR to kilka godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których poruszane są tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy - od sprawdzania przytomności i oddechu, przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, po resuscytację krążeniowo-oddechową i łańcuch przeżycia. Każda szkoła biorąca udział w szkoleniu otrzymuje materiały dydaktyczne, które później będą wykorzystywane na lekcjach – fantomy, podręczniki dla uczniów, tablice edukacyjne oraz tekturowe telefony.
Szkolenia prowadzą instruktorzy Fundacji WOŚP z uprawnieniami American Heart Association.
Dotychczas na realizację Programu RUR Fundacja przeznaczyła prawie 19 milionów złotych.