WOŚP pomaga w obliczu powodzi
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od lat jest dla nas bardzo ważnym tematem. Jurek Owsiak uczestniczył dzisiaj w konferencji „Zrozumieć, żeby pomóc”, podczas której mówił o naszej współpracy z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w ramach której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek.
Konferencja o dobrostanie i zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży „Zrozumieć, żeby pomóc” zorganizowana została przez warszawską dzielnicę Białołęka oraz Białołęcki Ośrodek Kultury. Wydarzenie, skierowane do wszystkich osób pracujących w obszarze edukacji, a także zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w szczególności nauczycieli, psychologów, pedagogów, studentów oraz rodziców, odbyło się 2 października 2023 r. w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66.
Jurek Owsiak wziął udział w panelu o praktycznych rozwiązaniach i mówił o naszych ostatnich działaniach na rzecz wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W maju br. nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w wyniku której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek. W najbliższym czasie planujemy zakup dostępu do aplikacji dla kolejnych placówek.
Chcemy z tego zrobić akcję ogólnopolską. Na razie kupiliśmy aplikację dla 50 szkół i szukamy kolejnych miejsc, gdzie możemy dotrzeć – mówił podczas konferencji Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak.
Czym jest RESQL?
RESQL to system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, w którego skład wchodzi aplikacja mobilna, powstała na Uniwersytecie SWPS. Jej twórcami są dr Małgorzata Wójcik, dr Radosław Kaczan i dr Piotr Rycielski. Umożliwia ona anonimowe powiadomienie przez ucznia o incydencie dotyczącym przemocy. Wystarczy, że zgłosi on incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy, jaka miała miejsce. Podanie swoich danych jest dobrowolne – uczeń może zachować anonimowość albo ujawnić imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela – interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje odpowiednie działania.
Program umożliwia dyrekcji monitorowanie problemu przemocy w szkole, przygotowywanie raportów w formie zestawień i analizowanie zdiagnozowanych problemów wspólnie z radą pedagogiczną.
Jak jeszcze wspieramy młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego?
Wsparciu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej poświęciliśmy środki zebrane w ramach 1% podatku w 2018 roku. Udało nam się wtedy zebrać aż 8 729 830,43 PLN na podnoszenie standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.
Do tej pory w ramach wsparcia psychiatrii dziecięcej kupiliśmy sprzęt, który trafił na 37 oddziałów:
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
Fundacja WOŚP to nie tylko organizacja styczniowego Finału, ale też ogólnopolskie programy medyczne, nauka pierwszej pomocy i masa dodatkowych akcji trwających przez cały rok! Sprawdźcie, jak wyglądają nasze działania i z czego jesteśmy dumni!
Nasze Sztaby zagraniczne dzielnie wspierają rodaków w kraju, którzy walczą z żywiołem. Różne formy zbiórek powstały m.in. w Walii, Szkocji, Niemczech, Holandii, Francji czy na Bali.