Lidia Niedźwiedzka-Owsiak wyróżniona przez "Forbes Women"!
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
Jury XVII edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku”, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, przyznało nagrodę główną za grę planszową „Pierwsza Pomoc”. W konkursie brało udział 300 produktów z 65 firm. Patronem honorowym Konkursu została Jolanta Kwaśniewska.
„Główna nagroda i docenienie gry planszowej Pierwsza Pomoc, która porusza tak bardzo ważną tematykę jak zasady pierwszej pomocy, to ważne osiągnięcie. Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia, które otrzymaliśmy od Komitet Ochrony Praw Dziecka. Jest to dodatkowy zastrzyk energii do tworzenia nowych rzeczy.” - komentuje Małgorzata Bochniak, koordynatorka Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Konkurs „Świat przyjazny dziecku” to projekt Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który powstał 17 lat temu. Jego celem jest pomoc m.in. rodzicom, opiekunom, firmom, w dokonywaniu zakupu zabawek, książek oraz miejsc dla dzieci.
„To ogromny rozmach i skala zaufania, jakim darzą nas producenci i dystrybutorzy. Praca naszej kapituły pozwala na pomoc dzieciom, rodzicom i opiekunom w coraz lepszym wyborze książek, zabawek, miejsc dla dzieci. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce na przełomie maja/ czerwca w równie ciekawym, co do tej pory, prestiżowym miejscu.” – czytamy na stronie KOPD.
Nagrodzoną grę planszową „Pierwsza Pomoc” stworzyła firma Hipokampus w oparciu o Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego z nas. Dzięki planszówce możesz zmierzyć się z prawdziwymi sytuacjami, które mogą zdarzyć się każdego dnia.. Wystarczy, że zaufasz Mistrzowi gry, który pokaże Ci jak sobie z nimi radzić. Chociaż gra planszowa „Pierwsza Pomoc” nie jest przewodnikiem dydaktycznym, jej merytoryczna wartość została doceniona przez kapitułę konkursu, w której zasiedli m.in. Dorota Zawadzka, Artur Barciś, Mieczysław Wasilewski, Magdalena Łazarkiewicz.
„Nauka pierwszej pomocy skutkuje ratowaniem życia ludzkiego. Nie ma tutaj nawet grama polityki, jest za to realizacja najpiękniejszego motta, które przyświeca szeroko pojętej edukacji - czym skorupka za młodu…” – pisze Jurek Owsiak.
Fundacja WOŚP od 2006 roku nieprzerwanie prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
„Do tej pory przeszkoliliśmy 2 743 759 uczniów w polskich szkołach podstawowych. Wszyscy uczniowie zdali egzamin i otrzymali podręcznik pierwszej pomocy. Odbyło się to w 12 464 szkołach. Wszystkie te szkoły mają zakupione przez Fundację WOŚP, dzięki zaangażowaniu całego narodu, pomoce dydaktyczne.
Przede wszystkim jednak - w ciągu 13 lat przeszkoliliśmy 30 tys. nauczycieli, którzy dziś naukę pierwszej pomocy w szkołach prowadzą. Chcemy, aby te zajęcia, tak jak w wielu krajach na świecie, stały się obowiązkowe. Chodzi o 32 godziny lekcyjne w ciągu 3 lat edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki temu coś, co już jest w szkołach, będzie mocą przepisu realizowane na co dzień i na tym bardzo nam zależy. Dziś są to zajęcia dodatkowe, a przez to, niestety, nieregularne. Bywa wręcz, że w wielu szkołach są, mimo posiadanych materiałów edukacyjnych jak chociażby fantomy, co jakiś czas z różnych powodów przerywane.” – podsumowuje Jurek Owsiak.
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
We wtorek, 3 września, w Senacie RP braliśmy udział w konferencji „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”. Wydarzenie miało na celu poruszenie kluczowych zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.
Spotkania z przedstawicielami Sztabów organizujących Finały WOŚP stały się już tradycją. 4. Ogólnopolski Zlot Sztabów odbył się w miniony weekend w Piotrkowie Trybunalskim.