16 października to Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca, który dotychczas był również dniem bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przez jak największą ilość osób, popularyzując naukę podstaw pierwszej pomocy.
Rekord to jedna z aktywności w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który dotarł niemal wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki Fundacji WOŚP od 2006 roku uczniowie mają szansę uczyć się pierwszej pomocy, co jest absolutnym rekordem świata, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych.
Znajomość RKO ratuje życie, dlatego pamiętając o swoim bezpieczeństwie, powinniśmy być przygotowani i nosić przy sobie maskę, w miarę możliwości okulary ochronne lub przyłbicę oraz jednorazowe rękawiczki. Ważną informacją jest to, że jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać oddechów ratowniczych ze względu na brak maseczki czy innych względów bezpieczeństwa to należy niezwłocznie przejść do wykonywania uciśnięć klatki piersiowej oraz jak tylko to możliwe użyć defibrylatora (AED). Wczesne użycie defibrylatora znacząco zwiększa szansę poszkodowanego z COVID-19. - Małgorzata Bochniak, koordynatorka Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować
Przez 7 lat organizacji wydarzenia, wspólnie z zaprzyjaźnionymi szkołami w całej Polsce, Fundacja WOŚP popularyzowała i edukowała młodzież, tworząc akcję pełną uśmiechu, zabawy i nauki. Do bicia rekordu w 2019 roku udało się zaangażować ponad 150 tys. osób w 1 380 instytucjach. W ciągu 7 lat w naszej akcji wzięło udział 661 213 osób. W obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce nie ma możliwości organizacji wydarzenia, natomiast Fundacja nadal chce podkreślić ogromne znaczenie, jakie ma resuscytacja krążeniowo - oddechowa.
Kolejną aktywnością Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować jest ogólnopolski konkurs promujący pierwszą pomoc przedmedyczną, który składa się z 3 etapów: stworzenia plakatu edukacyjnego „Kolorowanka”, podejmującego tematykę ratowania życia ludzkiego na jeden z poniższych zagadnień: Łańcuch przeżycia, Wezwanie pomocy, Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, Pozycja boczna. W drugim etapie konkursu celem jest stworzenie prototypu pomocy edukacyjnej do nauki pierwszej pomocy. Przedmiot miał wpływać np. na zrozumienie lub zapamiętanie wiedzy teoretycznej czy praktycznych umiejętności. Finałem konkursy była gra miejska, w której wzięły udział reprezentacje piętnastu szkół z całej Polski. Punkty były ulokowane m.in. w Muzeum Nurkowania i Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności pierwszej pomocy.
Poza tym szkolenie Pokojowego Patrolu, który obsługuje wszystkie największe wydarzenia w Polsce obejmuje kurs pierwszej pomocy RKO AED (resuscytacja krążeniowo – oddechowa u osób dorosłych z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego AED), a także RKO dzieci i niemowląt. Zajęcia prowadzone są wg wytycznych American Heart Association (AHA), dzięki czemu patrolowcy wiedzą jak działać w sytuacjach zagrożenia życia uczestników Finałów WOŚP oraz festiwalu Pol’and’Rock Festival.