W ramach 33. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy już
1322 Sztaby
Pomagamy Ukrainie

Sprzęt od WOŚP dla Ukrainy

 

Po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę zareagowaliśmy błyskawicznie, rozpoczynając zakupy urządzeń i sprzętu jednorazowego użytku.

  • Odpowiadając na prośby placówek, wsparliśmy ukraińskie szpitale oraz wybrane jednostki w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy.
  • Kupiliśmy m.in. kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulania, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, aparaty USG, EKG i Indywidualne Pakiety Medyczne.  
  • W marcu 2022 r. przy Dworcu Warszawa Wschodnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa i przy wsparciu wielu partnerów, utworzyliśmy i wyposażyliśmy punkt pomocy dla osób z Ukrainy. Działania prowadziliśmy też w miejscowości Szeginie, tuż przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym. 
  • By dodatkowo pokazać solidarność z Ukrainą, 28. Pol’and’Rock Festival zrealizowaliśmy pod hasłem WOJNIE NIE! 
  • W czerwcu 2023 roku zakończyliśmy naszą akcję wsparcia dla Ukrainy - przeznaczyliśmy na nią ponad 25 milionów złotych. Ostatni zrealizowany przez nas transport sprzętu nastąpił 16 czerwca - pomoc otrzymała wówczas placówka w Drohobyczu.

 

Jurek Owsiak: Zarząd Fundacji WOŚP chciałby bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy pomagali nam przy organizacji pomocy dla Ukrainy. W okresie od marca 2022 roku do czerwca 2023 roku Fundacja udostępniła konto dedykowane pomocy Ukrainie. Oprócz zakupu sprzętu i materiałów medycznych prowadziliśmy duży punkt pomocy humanitarnej w Warszawie przy Dworcu Wschodnim dla wszystkich, którzy opuszczając Ukrainę, przejeżdżali przez Warszawę i w ten sposób mogli skorzystać z kilkudziesięciu godzin pobytu w punkcie pomocy humanitarnej. Fundacja wspierała także prowadzenie punktu pomocy dla uchodźców na przejściu granicznym w Szeginie. Łącznie dostarczyliśmy do placówek medycznych w 16 miastach Ukrainy 5196 urządzeń medycznych o wartości ponad 16 milionów złotych. Dokonaliśmy także zakupu 624 urządzeń medycznych dla polskich placówek, które od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie odnotowały wzmożony ruch pacjentów z Ukrainy. Pieniądze przeznaczone na pomoc Ukrainie pochodziły z dedykowanych wpłat (7 397 043,71 zł), ze środków z 1%, które otrzymujemy od Polaków na prowadzenie celów statutowych Fundacji, a także z wielu donacji przekazywanych na nasze cele statutowe. Na pomoc Ukrainie nie zostały przeznaczone żadne pieniądze z ostatniego Finału WOŚP, poświęconego walce z sepsą. Po raz kolejny mogliśmy wesprzeć w sposób natychmiastowy i bardzo dobrze zorganizowany tych, którzy tego wsparcia natychmiast potrzebowali. Tak jak w przypadku walki z koronawirusem, nasza Fundacja, nie czekając na jakiekolwiek donacje przekazywane na ten cel, uruchomiła swoje zasoby finansowe. Tak działamy i jest to powód do ogromnej dumy, bo pokazuje, jak bardzo dobrze i przejrzyście potrafimy takiej nieplanowanej pomocy udzielać. W przeszłości były to chociażby transporty humanitarne, które pomagały uchodźcom w Albanii, czy zakup sprzętu medycznego dla poszkodowanych w wyniku tsunami na Sri Lance. Spotkaliśmy się z ogromną wdzięcznością wszystkich, do których nasze dary trafiły. Ostatnią naszą pomocą jest ośrodek zdrowia i tworzący się szpital w Drohobyczu, prowadzony przez przedstawicieli kościoła grekokatolickiego. Przy naturalnym spowszednieniu działań wojennych, które dzieją się tuż obok nas, wszelkie takie działania pomocowe, prowadzone przez Polaków i inne różne organizacje charytatywne, są fantastycznie oceniane przez Ukraińców. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy śledzili nasze wszystkie komunikaty dotyczące pomocy i którzy do tej pomocy się przyczynili.  

 

 



Wsparcie dla szpitali w Ukrainie

Do placówek na terenie Ukrainy dostarczyliśmy najnowocześniejsze urządzenia, m.in. kardiomonitory, defibrylatory i respiratory, oraz materiały jednorazowe. Przekazaliśmy również specjalistyczne wózki inwalidzkie. 

Jednym z największych przedsięwzięć, dokonanych z pomocą firmy UPS oraz tenisisty Huberta Hurkacza, było przekazanie stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie w pełni wyposażonego ambulansu typu B.

Zrealizowaliśmy dostawy sprzętu dla 20 szpitali ukraińskich w 16 miejscowościach: Użhorod, Odessa, Kijów, Łuck, Równe, Tarnopol, Nowowołyńsk, Jaworów, Czerwonogród, Chmielnicki, Lwów, Dniepr, Winnica, Iwano-Frankowsk, Charków, Drohobycz.

Na wsparcie szpitali w Ukrainie przeznaczyliśmy 16 230 010,34 złotych. W sumie to 5196 sztuk sprzętu.

 

 

 


Wsparcie dla polskich placówek

Szpitale w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy, wsparliśmy łącznie kwotą 6 878 986,10 złotych. Przekazaliśmy 624 urządzenia, m.in. inkubatory i stanowiska do resuscytacji.


Do Przemyśla trafił ambulans typu B z wyposażeniem. Przekazania na ręce Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu osobiście dokonał Jurek Owsiak. 

 

 

Punkty pomocy

W marcu 2022 r. przy Dworcu Warszawa Wschodnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa i przy wsparciu wielu partnerów, utworzyliśmy i wyposażyliśmy punkt pomocy dla osób z Ukrainy. Na powierzchni 3 000 metrów kwadratowych, w trybie 24-godzinnym, wolontariusze udzielali podstawowej pomocy osobom, które, po przybyciu z Ukrainy, czekały na relokację lub potrzebowały chwili na decyzję na temat kolejnych działań. W punkcie pomogliśmy w sumie 4 216 osobom.

Działania prowadziliśmy też tuż przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym — w Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini — pomagając wszystkim tym, którzy na piechotę przechodzą punkt graniczny. Wolontariusze Pokojowego Patrolu wraz z wolontariuszami CPH nieśli pomoc zmarzniętym, zmęczonym, a bardzo często również straumatyzowanym, osobom.

 

28. Pol’and’Rock Festival pod hasłem WOJNIE NIE!



28. Pol’and’Rock Festival był pierwszą - po dwóch „pandemicznych” i z tego powodu również całkiem odmiennych odsłonach - edycją nawiązującą do najlepszych tradycji i swoistym powrotem do korzeni Najpiękniejszego Festiwalu Świata, czyli festiwalem otwartym i niebiletowanym. Próba powrotu do festiwalowej „normalności” nastąpiła jednak w realiach brutalnego ataku Rosji na Ukrainę, co w przypadku Najpiękniejszego Festiwalu Świata nie mogło pozostać bez znaczenia. Wydarzenie przybrało formę wielkiej pokojowej manifestacji, a hasło przewodnie „WOJNIE NIE!” towarzyszyło dziesiątkom aktywności, w których mogła uczestniczyć publiczność. 

W programie wydarzenia znalazły się m.in. występy zespołów z ukraińskimi korzeniami (łącząca elementy polskiej i ukraińskiej kultury DAGADANA, czy metalowa grupa Jinjer, w trakcie koncertu, której publiczność stworzyła z kartek papieru wielką ukraińską flagę), pracy korespondenta wojennego i realiom wojny poświęcono jedno ze spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych (rozmowa z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem), z kolei prawa człowieka poruszane w kontekście wojny w Ukrainie oraz stosunek do przyjmowania uchodźców były tematami podejmowanymi przez organizacje pozarządowe goszczące w Strefie ASP. Także scenografia Dużej Sceny i różnego rodzaju projekty graficzne nawiązywały do hasła „WOJNIE NIE!”. 

Duch miłości i pokoju towarzyszył nie tylko obecnym na terenie festiwalu na lotnisku Czaplinek – Broczyno, ale wirtualnie trafiał też do wszystkich śledzących przebieg Pol'and’Rock w internecie. Byli z nami widzowie z większości kontynentów! Transmisje z festiwalu oglądano m.in. z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Irlandii, Brazylii, Indonezji, Australii, Meksyku, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Argentyny, Chile, Islandii, Filipin, Peru, Malezji czy Maroko.   

 

Zobacz galerię zdjęć - Pomoc dla Ukrainy




Aktualności
2024-11-20 10:30:00

WOŚP z nagrodą "PRO BONO HUMANUM"!

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jurek Owsiak - jako pierwsi Polacy w historii - otrzymali nagrodę "PRO BONO HUMANUM"! To nagroda specjalna prestiżowego konkursu PRIX GALIEN, uznawanego za drugie, po Nagrodzie Nobla, najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie medycyny i farmacji.