W ramach 33. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy już
1511 Sztabów
Patrol

Co to był za sezon szkoleń Pokojowego Patrolu!

2024-07-10 11:48:29

 

W miniony weekend zakończyliśmy 214. szkolenie Pokojowego Patrolu. Na ostatnim przed 30. Pol'and'Rock Festival spotkaniu w Szadowie Młyn aż 24 kursantów otrzymało czerwone koszulki! Przekonaj się, jak wyglądał cały miniony rok dla nieocenionej załogi wolontariuszy Fundacji WOŚP.

 

Dołącz do Pokojowego Patrolu już dziś!

 

Czym jest Pokojowy Patrol?

Pokojowy Patrol to całoroczny wolontariat, jego członkowie pomagają we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Fundację WOŚP. Na nieocenione wsparcie naszych wolontariuszy możemy liczyć szczególnie podczas styczniowego Finału WOŚP czy letniego festiwalu Pol’and’Rock. Zaangażowanie i świetne przygotowanie ekipy Pokojowego Patrolu sprawia, że wydarzenia organizowane przez Fundację WOŚP są uznawane (przez służby zawodowe) za najbardziej profesjonalnie przygotowane i najbezpieczniejsze imprezy masowe w Polsce! 

 

Pokojowy Patrol podczas 20. Przystanku Woodstock, fot. Łukasz Widziszowski

 

Szkolenia Pokojowego Patrolu odbywają się w naszym Centrum Szkoleniowym Szadowo Młyn. Trwa ono trzy dni, w trakcie których kursanci m.in. uczestniczą w różnych zadaniach integracyjnych, przechodzą kurs pierwszej pomocy oraz biorą udział w wykładach z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych. Każde szkolenie kończą egzaminy, których zdanie oznacza dołączenie do Pokojowego Patrolu. 

 

 

Pokojowy Patrol w sezonie 2023/2024

Na przestrzeni ostatniego roku przeprowadziliśmy aż 9 szkoleń Pokojowego Patrolu. W trakcie wszystkich dziewięciu spotkań w Ośrodku Szkoleniowym Szadowo Młyn, które zorganizowaliśmy od zeszłorocznego, 29. Pol'and'Rock Festival, załoga instruktorska przeszkoliła aż 207 kursantów! Najmłodszy z uczestników miał 18 lat – najstarszy zaś 69 lat! Przyszli Pokojowi Patrolowcy przyjechali do nas aż ze 122 miast, miasteczek i miejscowości. 

 

Uczestnicy i załoga 213. szkolenia Pokojowego Patrolu, fot. Michał Klimek

 

Każde szkolenie wspierała ekipa instruktorów składająca się średnio z 17 osób. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 89 instruktorów, którym należą się ogromne podziękowania za ich ciężką pracę i zaangażowanie!

 

Szkolenie Pokojowego Patrolu – jak to wygląda?

Każde szkolenie Pokojowego Patrolu to kilkadziesiąt intensywnych godzin, przepełnionych nauką (m.in. resuscytacji, bandażowania, reagowania w sytuacjach nagłych), wykładami na temat działań Fundacji WOŚP i zajęciami praktycznymi w terenie. To też okazja do zawarcia znajomości z osobami, którym chce się działać.

 

 

Szkolenie rozpoczyna się w piątek rano, kończy – w niedzielę w godzinach popołudniowych. Na uczestników czekają zajęcia z pierwszej pomocy, aktywności w terenie, które mają za zadanie nauczyć zaufania i pracy w grupie, autorskie wykłady na temat bezpieczeństwa imprez masowych i zajęcia dotyczące specyfiki działań na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, poprowadzone m.in. przez Jurka Owsiaka. Całość uzupełniają egzaminy i... nocna pozoracja. Żeby sprawdzian jak najbardziej przypominał realną sytuację, wykorzystywana jest pomoc pozorantów, a także charakteryzacja i rekwizyty. Opracowany przez instruktorów scenariusz zakłada nagłą sytuację np. wypadek komunikacyjny, a zadaniem uczestników szkolenia jest właściwe zareagowanie i udzielenie pomocy poszkodowanym.

 

Historia Pokojowego Patrolu

Historia Pokojowego Patrolu rozpoczęła się w 1995 r. wraz z organizacją pierwszego Przystanku Woodstock. Pomysł naszego festiwalu zainspirowany został amerykańskim Woodstock 1969, jednak bezpośrednim impulsem stał się jubileuszowy Festiwal Woodstock zorganizowany w 1994 roku. W jego trakcie opiekę nad gośćmi roztaczała armia ludzi w koszulkach z napisem "Peace Patrol". Okazało się to pomysłem wartym przeniesienia do Polski. Kiedy Fundacja organizowała pierwszy Przystanek w Czymanowie, Jurek Owsiak w swoim programie radiowym ogłosił nabór do Pokojowego Patrolu. Zasady były bardzo proste — całkowity wolontariat w zamian za wyżywienie oraz miejsce na rozbicie namiotu gdzieś na zapleczu sceny.

 

Pierwsi wolontariusze Pokojowego Patrolu podczas Przystanku Woodstock w 1995 roku, fot. archiwum

 

Gdy w 1995 roku Jurek Owsiak ogłaszał pierwszy nabór do Pokojowego Patrolu, mało kto mógł przewidzieć, jak głęboki ślad ten ruch zostawi w sercach ludzi i historii Fundacji WOŚP. To właśnie wtedy, pod wpływem brzmień rock'n'rolla i pragnienia pomocy innym, powstał zespół nieustraszonych wolontariuszy, którzy postanowili dbać o bezpieczeństwo i pozytywną atmosferę podczas wydarzeń Fundacji. Pierwsze kroki, początki pełne entuzjazmu i niewielkiej grupy 100 wolontariuszy, przekształciły się w potężną falę dobroci i zaangażowania.

 

Pokojowy Patrol to w tym momencie grupa ponad 12 tysięcy osób – ludzi w różnym wieku, na co dzień zajmujących się rozmaitymi tematami w różnych częściach Polski (i świata!). Wszystkich ich łączy chęć współtworzenia wyjątkowych wydarzeń, przede wszystkim Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Najpiękniejszego Festiwalu Świata, ale też aktywność podczas innych akcji, jak choćby Maraton Warszawski, czy festiwal fantastyki Pyrkon!

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-09-13 15:10:00

Dzisiaj Światowy Dzień Sepsy

Z okazji Światowego Dnia Sepsy, podsumowujemy nasze działania w walce z tym niewidzialnym wrogiem, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Walka z sepsą była celem 31. Finału WOŚP, podczas którego zebraliśmy ponad 243 miliony złotych.

2024-10-01 12:25:00

Ratujemy i Uczymy Ratować - szkoleniowa jesień!

Od ponad 18 lat uczymy nauczycieli, jak udzielać pierwszej pomocy. Wrzesień i początek nowego roku szkolnego to czas kolejnych intensywnych szkoleń. Tylko w ostatnim miesiącu przeszkoliliśmy 229 nauczycieli.

2024-09-14 09:05:00

Czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Jest to coroczne święto, które przypada na drugą sobotę września i ma na celu promowanie zasad pierwszej pomocy. Fundacja WOŚP od ponad 18 lat prowadzi edukacyjny program „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

2024-09-02 15:59:47

Ogłaszamy 72. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 72. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.