Dzisiaj, 16 października, w całej Polsce w samo południe przez pół godziny podejmowaliśmy próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Czy udało nam się? O tym dowiemy się w przeciągu tygodnia - organizatorzy wydarzeń dostaną wkrótce formularz, za pomocą którego potwierdzą liczbę osób, które rzeczywiście wzięły udział w rekordzie i dzięki temu na początku przyszłego tygodnia będziemy mogli pochwalić się, jak dużo osób wspólnie uczyło się ratować życie.
Nasze wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w jego obchodach od samego początku. Ma to związek z prowadzonym przez Orkiestrę Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki któremu w szkołach podstawowych w całej Polsce powszechnie uczy się zasad pierwszej pomocy. Fundacja od wielu lat bezskutecznie zwraca się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązku nauki pierwszej pomocy. W 2012 roku przedłożyliśmy w Ministerstwie propozycję podstawy programowej. Wnioskujemy o 32 godziny lekcyjne w sumie, w trakcie trzech lat nauki w klasach 1-3. Wydarzenia takie jak rekord mają za zadanie przypomnieć polskiemu społeczeństwu, że pierwsza pomoc jest nie tylko ważna, ale i łatwa i że naprawdę warto jej się uczyć.
W 2013 roku w półgodzinnym ustanowieniu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji. W 2014 było z nami 67 396 osób. W 2015 roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów! W 2016 roku w próbie uczestniczyło 66 745 osób. W tym roku do udziału w rekordzie przed wydarzeniem zgłosiło się 85 010 osób - ostateczną liczbę poznamy jednak w przyszłym tygodniu.