WOŚP pomaga w obliczu powodzi
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
Europejki Dzień Numeru Alarmowego 112 przypomina nam nie tylko o tym, jak ważne jest umiejętne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia, ale też jak ważni są ludzie, którzy je ratują. Poza ośmioma programami medycznymi oraz jednym programem edukacyjnym, które nasza Fundacja prowadzi w ciągu roku, reagujemy na tematy poruszane społecznie.
W marcu 2013 roku zaangażowaliśmy się w projekt inicjatywy wspierającej system ratownictwa medycznego. Decyzja o podjęciu tych działań była sprowokowana tragicznymi zdarzeniami, które doprowadziły do śmierci osób potrzebujących pomocy – w tym dzieci, o których opiekę medyczną Fundacja WOŚP w szczególności się troszczy. W porozumieniu z Ministrem Zdrowia powołana została grupa robocza, w której skład wchodzili przedstawiciele Ministerstwa oraz Fundacji.
Intensywna praca, spotkania, dyskusje przyniosły efekt w postaci dokumentu: „Projekt inicjatywy wspierającej system ratownictwa medycznego ze szczególnym uwzględnieniem dyspozytorów medycznych”, który został złożony na ręce Ministra Zdrowia w pierwszej połowie maja 2013 roku. Przedstawiony projekt zawierał propozycję zmian w sposobie zbierania wywiadu medycznego przez dyspozytorów, którzy mieliby korzystać z narzędzia wspomagającego decyzję w postaci algorytmów wywiadu dyspozytorskiego. Ogromnym wsparciem w tworzeniu projektu było zaangażowanie Stowarzyszenia Dyspozytorów Medycznych w Polsce, które konsultowało projekt i na każdym etapie wyraźnie sygnalizowało potrzeby dyspozytorów. Wdrożenie takiego narzędzia zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa (minimalizując potencjalne błędy w dysponowaniu), a także wspiera dyspozytora medycznego w jakże trudnej codziennej pracy.
„Procedury postępowania dla dyspozytorów” wydawane przez Medycynę Praktyczną polecane nam były już przy pierwszych rozmowach ze Stowarzyszeniem Dyspozytorów Medycznych w Polsce. Nie mogło ich zatem zabraknąć przy opracowaniu projektu.
W przeciągu kilku miesięcy zespół specjalistów Medycyny Praktycznej przygotował zestaw aktualnych, rozbudowanych protokołów zbierania wywiadu. Każdy z nich dotyczy innego rodzaju zdarzenia i pozwala na doprecyzowanie, czy w danej sytuacji konieczny jest przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. Pośród protokołów znalazł się również algorytm poświęcony dziecku z wysoką gorączką – sytuacja budząca wiele wątpliwości i trudności w zidentyfikowaniu stanu zagrożenia życia. Tak przygotowany podręcznik oraz oprogramowanie jest narzędziem wspomagającym podjęcie decyzji przez dyspozytora medycznego, wspiera go w jakże trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Od samego początku powstania Fundacji dbamy i promujemy rozwój polskiej medycyny dziecięcej. W ciągu 28. Finałów WOŚP Orkiestra zebraliśmy na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld PLN i kupiliśmy ponad 65 200 urządzeń.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
16 października, w samo południe, Fundacja WOŚP podejmie się próby bicia rekordu w pierwszej pomocy. Tego dnia Jurek Owsiak ogłosi także cel zbliżającego się 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko to w miejscu absolutnie wyjątkowym - na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie cumuje „Dar Młodzieży”.
Wracamy do pięknej i bardzo lubianej przez Was tradycji – 16 października zapraszamy na rekord w pierwszej pomocy! Zgłoszenia placówek zainteresowanych udziałem w akcji wystartowały wraz z pierwszym dzwonkiem!