Lidia Niedźwiedzka-Owsiak wyróżniona przez "Forbes Women"!
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działania mające na celu wsparcie Ukrainy prowadzi praktycznie od momentu wybuchu wojny. Fundacja pozostaje w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi udzielającymi pomocy ofiarom konfliktu oraz odpowiada na potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli ośrodków medycznych działających na terenie Ukrainy i placówek w naszym kraju, do których najczęściej trafiają Ukraińcy.
Jednym z pierwszych działań podjętych przez WOŚP było rozpoczęcie zakupów sprzętu i wyposażenia medycznego. W sumie - do placówek na terenie Ukrainy i w Polsce - Fundacja przekaże wsparcie o wartości około 35 milionów złotych.
Pierwsze z urządzeń już trafiły do placówek w miejscowościach Użhorod i Równe. Kolejne transze transportu do ukraińskich szpitali planowane są na następny tydzień.
Co istotne, WOŚP przekazuje placówkom nie tylko urządzenia medyczne, ale również tzw. jednorazówkę i artykuły turystyczne typu karimaty i śpiwory. Część z nich została przez WOŚP zakupiona, niektóre stanowią darowizny od zaprzyjaźnionych z Fundacją firm.
Użhorod i Równe już ze sprzętem od WOŚP
Do Regionalnego Klinicznego Centrum Neurochirurgii i Neurologii w Użhorodzie WOŚP przekazała 49 urządzeń o wartości 338 577,00 zł:
Dodatkowo placówka otrzymała maseczki KN95, strzykawki, wenflony, folie NRC, narzędzia do szycia, a także karimaty, śpiwory, kawę, herbatę i pompy do wody. Łączna wartość wsparcia dla szpitala to 539 117,09 zł.
Do Obwodowego Szpitala Dziecięcego w miejscowości Równe WOŚP przekazała 15 urządzeń za sumę 919 739,50 zł:
Dodatkowo placówka otrzymała: maseczki KN95, opatrunki hemostatyczne, narzędzia do szycia, strzykawki i wenflony, folie NRC, karimaty, śpiwory, kawę, herbatę i pompy do wody. Łączna wartość wsparcia dla szpitala to 1 204 228,06 zł.
Wyposażenie także dla polskich placówek
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposażenie przekazuje również do placówek w Polsce, które opiekują się pacjentami z Ukrainy. Do 7 hospicjów i 16 oddziałów onkologicznych Fundacja kupiła 318 urządzeń - kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy strzykawkowe, pompy objętościowe, koncentratory tlenu a także łóżka i materace przeciwodleżynowe - za 2 076 749,28 zł*.
Ponadto, do Przemyśla, gdzie na świat przychodzi dużo dzieci uchodźczyń z Ukrainy, Fundacja zdecydowała się przekazać m.in. 10 łóżeczek noworodkowych, urządzenie do wspomagania oddechu noworodka, 5 łóżek pediatrycznych i 5 łóżek dużych. Sprzęt otrzymają również Chełm i Rzeszów.
* stan na 14.03.2022
Skąd środki na wsparcie Ukrainy?
WOŚP realizuje zakupy dzięki środkom pochodzącym ze zbiórki 1% za 2020 rok oraz z 30. Finału WOŚP. W związku z licznymi zapytaniami i apelami, Fundacja uruchomiła również konto, na które można dokonać wpłaty z przeznaczeniem na wsparcie Ukrainy.
Nie tylko sprzęt medyczny
Poza zakupami i dostawą sprzętu i wyposażenia medycznego, WOŚP podjęła się również kolejnych działań - doposażenia i obsługi Centrum Pomocy Humanitatnej na granicy ukraińsko-polskiej, w miejscowości Szeginie, gdzie już stacjonują członkowie Pokojowego Patrolu. Trwają także prace nad powstaniem - przy Dworcu Warszawa Wschodnia - punktu pomocy dla osób z Ukrainy.
Ponadto, Fundacja dołącza do apelu wielu organizacji pozarządowych chcących nieść pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, prosząc rządzących o wprowadzenie systemowych rozwiązań w obliczu napływu uchodźców do Polski - wdrożenia schematów wypracowanych na poziomie Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
Dziesięcioletni Gabriel małym bohaterem! Bez zastanowienia pomógł swojej siostrze - przeszedł szkolenie w namiocie RUR podczas Pol'and'Rock Festival i dzięki temu wiedział, jak wykorzystać znajomość udzielenia pierwszej pomocy w praktyce!
Nasze Sztaby zagraniczne dzielnie wspierają rodaków w kraju, którzy walczą z żywiołem. Różne formy zbiórek powstały m.in. w Walii, Szkocji, Niemczech, Holandii, Francji czy na Bali.