O 12:30 Jurek Owsiak wraz z Prezydentem Stołecznego Miasta Warszawa - Rafałem Trzaskowskim oraz ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą otworzyli punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Chciałbym podziękować za to, co zostało tutaj stworzone. Jestem pod wrażeniem dwóch rzeczy: pierwsze to serdeczności, z którą zostali przyjęci Ukraińcy przybywający tutaj do Polski, takiej sytuacji nigdy wcześnie nie widziałam i jest to podstawa do budowania relacji na przyszłość. Jestem również pod wrażeniem tego jak szybko udało się zbudować ten system pomocy i samorządy najbardziej się do tego przyczyniły, organizacje pozarządowe, wolontariusze i na szczeblu centralnym dużo pracy zostało wykonane. Jeździłem po Polsce i władze samorządowe świetnie pracują i działają dla ludzi, którzy potrzebują pomocy.
Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy
Fundacja WOŚP odpowiada za działanie i koordynację punktu, miasto zapewnia dowóz niezbędnego zaopatrzenia, bezpłatne dostarczenie pojemników i kontenerów na śmieci oraz ich regularne opróżnianie, przyjmowanie ścieków z przenośnych toalet, włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem, wsparcie psychologiczne, obsadę punktu medycznego oraz pozyskanie wolontariuszy.
Tak wygląda współpraca między samorządem a organizacjami pozarządowymi. Bardzo się z tego cieszę, bo przygotowujemy się na każdy scenariusz. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja przez najbliższe tygodnie i miesiące, musimy być absolutnie pewni, że będziemy gotowi na kolejną falę.
Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa
To 3 000 metrów kwadratowych, w których wolontariusze udzielą podstawowej pomocy. Punkt będzie działał 24 h na dobę i schronienie znajdzie tam przynajmniej 300 osób czekających na relokację lub potrzebujących chwili na decyzję na temat kolejnych działań.
10 dni temu powiedzieliśmy, że będziemy to robić, a więc organizujemy całą logistykę. Najpiękniejszy Festiwal Świata, Finał pokazuje to, że cała infrastruktura ma służyć w tym momencie tym, którzy tu przychodzą, którzy chcą być razem z nami. Do tej pory ta infrastruktura służyła ludziom, którzy się bawili, teraz będzie pomagać zmęczonym, którzy ze swoimi ogromnymi problemami przyjeżdżają do Warszawy. Duże miasta, małe miasta i miasteczka i wsie witają wszystkich tych, którzy do nas przyjeżdżają z ogarniętej wojną Ukrainy. Chcemy, żeby czuli się tutaj dobrze i temu ma służyć ta hala.
Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Miejsce zostało podzielone na strefy - wchodząc do punktu na pierwszym miejscu znajduje się recepcja, gdzie rozstawione są krzesła i stoły, znajduje się punkt Play, w którym można zarejestrować polski numer telefonu oraz naładować urządzenia. Do dyspozycji są również wózki inwalidzkie, wózki dziecięce, bujaki dla niemowląt oraz przewijaki.
Osoby docierające do Polski z Ukrainy będą miały dostęp również do przyciemnionej strefy sypialnej, strefy sanitarnej z prysznicami i umywalniami oraz punktu medycznego i zamkniętej strefy zewnętrznej.
W punkcie będą działać wolontariusze Pokojowego Patrolu oraz osoby, które zgłoszą się za pomocą formularza na stronie Miasta Stołecznego Warszawa.