Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu!
Słuchać z uwagą – jak ważna jest profilaktyka
Na początku 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała dane, które jednoznacznie wskazują na rosnącą liczbę osób cierpiących z powodu wad słuchu. WHO szacuje, iż do końca 2050 r. aż 2,5 miliarda ludzi dotkniętych będzie ubytkami słuchu, a 700 mln osób będzie wymagało rehabilitacji w tym zakresie. Co więcej, jak wskazują przedstawione badania, ryzyko utraty słuchu w wyniku szkodliwego działania hałasu może dotknąć ponad 1 miliard osób młodych.
Należy przy tym pamiętać, że nasze zdrowie opiera się przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Światowa Organizacja Zdrowia od kilku lat promuje bezpieczne praktyki słuchania muzyki, korzystania z nagłośnienia czy dbania o higienę uszu, kładąc tym samym nacisk na podnoszenie świadomości społeczeństw na temat wad słuchu i głuchoty. Cel tego projektu jest nam szczególnie bliski.
Wsłuchując się w potrzeby najmniejszych
Fundacja WOŚP od początku swojego istnienia wyposaża oddziały neonatologiczne w nowoczesny sprzęt medyczny, niezbędny do profilaktyki zdrowia oraz ratowania życia noworodków. Za radą prof. dr hab. med. Jerzego Szczapy, Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, jesienią 2000 r. Fundacja postanowiła, iż nadchodzący 9. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2001 roku, będzie przebiegał pod hasłem ratowania wzroku i słuchu noworodków.
Również wtedy zdecydowaliśmy, że nasza Fundacja stworzy od podstaw całoroczny ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju.
Ponad 20 lat badań i ponad 7 mln przebadanych dzieci!
Zbudowaliśmy program, do którego przystąpiło 390 ośrodków I stopnia referencyjności, gdzie codziennie wykonuje się przesiewowe badania słuchu noworodków. Nie poprzestaliśmy jednak tylko na zapewnieniu diagnozy. Koordynujemy także działanie 96 ośrodków II i III stopnia referencyjności, do których trafiają najmłodsi pacjenci z podejrzeniem wad słuchu.
Przez ponad 20 lat działania programu przebadaliśmy łącznie 7 150 334 dzieci! Z dumą możemy przyznać, że w ramach naszego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu badamy prawie wszystkie noworodki w kraju!
Dowiedz się więcej o naszych programach medycznych