Lidia Niedźwiedzka-Owsiak wyróżniona przez "Forbes Women"!
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają do udziału w debacie pod tytułem „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję, czyli o tym, jak skutecznie przeciwdziałać zjawisku mowy nienawiści w Polsce”.
Debata odbędzie się w dniu 29 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 12:00. Całość wydarzenia podzielona będzie na dwie części. Najpierw odbędzie się dyskusja panelistów, do której następnie w szerszej rozmowie włączą się uczestnicy debaty oraz zaproszeni eksperci.
Celem debaty ma być znalezienie i omówienie konkretnych rozwiązań zmierzających do ograniczenia zjawiska mowy nienawiści. Debata nie powinna koncentrować się na wymianie osobistych doświadczeń zetknięcia się hejtem ani na analizowaniu zjawiska. Fundamentem spotkania ma być rozmowa o zmianach w prawie, zmianach dotyczących funkcjonowania mediów, akcjach edukacyjnych i innych sposobach na walkę z mową nienawiści.
Debatę otworzą Jerzy Owsiak – prezes zarządu WOŚP oraz dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Jako Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stykamy się z mową nienawiści niemal od początku naszego istnienia – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat widzimy wyraźnie, że zjawisko się nasila, ma coraz większy wpływ na wiele wydarzeń w Polsce i prowadzi do pogłębiających się podziałów. Im szybciej znajdziemy skuteczne sposoby na walkę z tym zjawiskiem, tym szybciej uda nam się zejść z drogi coraz ostrzejszego konfliktu. I o tym chcemy rozmawiać na organizowanej przez nas debacie.
- Jako uczestnik i obserwator debaty publicznej widzę niepokojące zmiany, jakim w ostatnich latach ulegał używany w tej debacie język – mówi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich - Dostrzegam jego postępującą brutalizację i zauważam niebezpieczną tendencję, jaką jest porzucenie dialogu na rzecz wygłaszania radykalnych opinii, które bazują na negatywnych emocjach i dążą do wywołania uczucia wrogości czy nienawiści wobec osób lub poglądów określanych jako inne bądź obce. Godność drugiego człowieka nie stanowi już oczywistej granicy dla swobody wypowiedzi. Tylko wspólne działanie tych, którzy tendencjom takim chcą się przeciwstawić, pozwoli skutecznie walczyć z pogardą i nienawiścią w przestrzeni publicznej. Czas stworzyć strategię przeciwdziałania mowie nienawiści. Czas odwrócić trend akceptacji dla hejtu i stworzyć trend potępienia oraz braku zgody na tego typu formy ekspresji.
Moderatorem dyskusji będzie Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny serwisu ONET.
W gronie panelistów znaleźli się:
Anna Błaszczak-Banasiak – adwokatka, dyrektorka Zespołu do spraw Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
Joanna Grabarczyk - działaczka społeczna, reprezentując Stowarzyszenie Projekt Polska, koordynatorka Projektu „Hejt Stop”, zajmująca się przeciwdziałaniem mowie nienawiści w Internecie
Rafał Pankowski - socjolog kultury, politolog, profesor Collegium Civitas. Koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, zastępca redaktora naczelnego magazynu NIGDY WIĘCEJ. Członek zarządu organizacji Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (z siedzibą w Londynie), koordynator programu edukacyjnego UEFA Euro 2012 RESPECT Diversity.
Dyrektorka ds. Medycznych i członkini Zarządu Fundacji WOŚP znalazła się na liście „50 po 50” magazynu „Forbes Women”.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz piąty wzięła udział w gonitwie charytatywnej Westminster Day, podczas której konie reprezentowały organizacje pozarządowe działające w Polsce.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Jest to coroczne święto, które przypada na drugą sobotę września i ma na celu promowanie zasad pierwszej pomocy. Fundacja WOŚP od ponad 18 lat prowadzi edukacyjny program „Ratujemy i Uczymy Ratować”.