Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

"Nowy" oddział im. WOŚP w Krakowie

2017-03-30 11:15:48

 

Od marca br. Oddział Kliniczny Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego będzie mógł pomagać jeszcze większej liczbie noworodków, zwłaszcza tym które urodziły się jako wcześniaki.  Dzięki przebudowie wschodniego skrzydła kliniki  oddział powiększył się o dodatkowe 10 łóżeczek. Zyskał także trzy – pierwsze w Polsce -  najnowocześniejsze inkubatory hybrydowe.

 

Dawniej mieściła się tu Poradnia Neonatologiczna wraz z poczekalnią oraz pokój mikroskopowy Pracowni Diagnostyki Cytologicznej i Molekularnej. Teraz – po trwającym ponad trzy miesiące i kosztującym 932 191,26 złotych remoncie – są tu dwie nowoczesne, dziesięciostanowiskowe sale dla noworodków. Także tu będą działać prawdziwe „mercedesy” wśród sprzętu neonatologicznego – trzy supernowoczesne, jedyne w Polsce inkubatory hybrydowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że mogą pracować zarówno w systemie zamkniętym, jak i otwartym, a także mają zintegrowany podgrzewany materac, dla zapewnienia stałego komfortu termicznego dziecka. Co jednak najważniejsze – wyjątkowo wspierają opiekę prorozwojową noworodków. Nie tylko bowiem mają zintegrowany pomiar hałasu i światła wewnątrz inkubatora, ale również – dzięki wbudowanemu głośnikowi – dają możliwość wprowadzania bodźców pozytywnych, np. nagrania bicia serca matki.

 

- Nie wyobrażam sobie, by oddział, na którym pracują specjaliści na skalę światową, nie był wyposażony w najwyższej klasy sprzęt. Sprzęt, który maleńkim dzieciom, czasami urodzonym naprawdę zdecydowanie zbyt wcześnie ratuje życie, zapewnia jak najlepszy rozwój, a jeszcze dodatkowo wspiera w działaniach zespół lekarski. Przyznaję, że mnie – nie jako lekarza, ani dyrektora szpitala, ale jako matkę – najbardziej wzruszył fakt, że te inkubatory w pewien sposób pozwalają poczuć się noworodkowi tak jak u mamy, co w przypadku wcześniaków jest bardzo istotne. Jestem przekonana, że możliwość słuchania nagranego bicia serca mamy lub jej głosu są to elementy, które dają siłę dziecku do tego by zdrowo rosnąć i się rozwijać – mówiła Barbara Bulanowska, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Jedno z urządzeń pracujących na Oddziale Klinicznym Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego

 

Oddział Kliniczny Neonatologii jest jedynym oddziałem w Szpitalu Uniwersyteckim, którego pacjenci nie są osobami dorosłymi. Posiada III stopień referencyjności, co oznacza że diagnozuje i skutecznie leczy nawet najtrudniejsze przypadki wcześniaków - dzieci, których waga urodzeniowa wynosi  mniej niż 1000 gramów.  Przyjmuje pacjentów z terenu całego województwa, a nierzadko także z całej Polski Południowej. W 2016 roku na oddziale przebywało 3357 noworodków, z czego aż 3230 urodzonych w Szpitalu Uniwersyteckim. Od początku tego roku było ich już ponad 580. Ich średni czas pobytu na oddziale to 7 dni. „Rekordzista” – chłopiec urodzony w 2015 roku – spędził z nami aż 187 dni.

 

To właśnie na tym oddziale tworzone są zasady postępowania okołoporodowego obowiązujące dla całego województwa, a także szkolą się lekarze specjaliści neonatologii i pediatrii. Jest wiodącym  w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków. Jako pierwszy w Polsce zastosował i ustalił zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia. W oddziale wypracowano metody leczenia sepsy u noworodków, które są stosowane w Polsce w ponad 90% oddziałów o najwyższym stopniu referencyjności. Wizytówką Oddziału mogą być setki uratowanych tu wcześniaków, które każdego roku spotykają się w lutym podczas Światowego Dnia Wcześniaka. Wśród nich urodzone w 2008 roku pięcioraczki świętokrzyskie, ważące po urodzeniu od 570 do 800 gramów.

 

Od 2005 roku, dzięki inicjatywie profesora Ryszarda Lauterbacha – Kierownika Oddziału i wybitnego specjalisty w zakresie neonatologii – oddział nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nieustannie również cieszy się jej wsparciem i życzliwością. Dzięki Fundacji Jerzego Owsiaka Oddział Kliniczny Neonatologii otrzymał 78 urządzeń medycznych o łącznej wartości 3.164.247,87 złotych, m.in. 10 aparatów  Infant Flow, 2 ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, stanowisko do resuscytacji, 9 inkubatorów, 3 respiratory, czy przewoźny aparat RTG.

 

- Ogromnie cenię współpracę Szpitala z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i mam dla niej  ogromny szacunek nie tylko dlatego, że tak hojnie nas obdarowała, ale również, że potrafiła wzbudzić w naszym kraju ogromnego pozytywnego ducha wzajemnej współpracy i pomocy na rzecz osób najbardziej potrzebujących – maleńkich dzieci i seniorów. Ruch, który stworzyła jest czymś zupełnie nieocenionym i właśnie dlatego życzymy jej, by grała do końca świata i o jeden dzień dłużej – komentuje Dyrektor Barbara Bulanowska.

 

 

 

W uroczystości udział brały też kieleckie pięcioraczki, fot. https://www.facebook.com/kieleckiepiecioraczki

 

POKAŻ PODOBNE
2024-03-01 09:50:45

Promocja z okazji Dnia Kobiet w SiemaShop

Z okazji zbliżającego się coraz większymi krokami Dnia Kobiet w naszym sklepiku SiemaShop trwa specjalna promocja! Do 10 marca zamawiając online w sklepie internetowym, można wykorzystać specjalny kod promocyjny i zrobić zakupy 25% taniej!

2024-02-16 11:16:20

Złote Serduszko nr 1 w rękach Grupy Żabka

Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców zawsze towarzyszą ogromne emocje. Nie inaczej było podczas 32. Finału WOŚP, kiedy podczas naprawdę zaciętej walki, Złote Serduszko nr 1 trafiło ostatecznie do Grupy Żabka! Wyjątkowe Serduszko trafiło już w ręce przedstawicieli Grupy Żabka.

2024-02-26 14:43:03

Twórz z nami 30. Pol'and'Rock Festival!

Zapisz się na 210. szkolenie Pokojowego Patrolu, które odbędzie się 15-17 marca 2024 roku. Twórz z nami jubileuszowy 30. Pol'and'Rock Festival. Bierz udział w wielu innych wydarzeniach wspieranych przez Pokojowy Patrol, a przede wszystkim przeżyj fantastyczną przygodę!

2024-02-15 16:00:00

eSkarbonki Mastercard siódmy raz zagrały z WOŚP!

Dzięki eSkarbonkom kolejny rok z rzędu każdy mógł zostać wolontariuszem WOŚP w każdym miejscu na Ziemi!